آتشفشان هاوایی و سقوط یک مرد به داخل آن

وقتی نرده‌های ایمنی در لبه دهانه یک آتشفشان قرار داده می‌شوند، حتماً دلیل محکمی برای این کار وجود دارد. چهارشنبه‌شب، مردی 21 متر به داخل کالدرای (گودال آتش‌ فشان) کوه کیلویای هاوایی – فعال‌ترین آتشفشان این جزیره به نام آتشفشان هاوایی – سقوط کرد؛ آتشفشانی که در سال 2018 به مدت 3 ماه متوالی فوران کرده و به‌اندازه 320000 استخر آب مواد مذاب آزاد کرده بود . البته جالب‌ترین بخش این حادثه بی‌احتیاطی این مرد نیست، بلکه زنده ماندن اوست. با چارهنگام همراه باشید.

طبق اطلاعیه رسمی پارک ملی آتشفشان هاوایی، حوالی ساعت 6:30 عصر چهارشنبه‌ شب، مردی برای نزدیک شدن به چشم‌انداز استیمینگ بلاف (Steaming Bluff) از یک حصار محافظ فلزی به آن‌سو پرید و از یک صخره 91 متری به پایین سقوط کرد. ساعت 9 شب همان روز او را در یک لبه از دهانه که 21 متر پایین‌تر از سطح بود، زنده اما زخمی پیدا کردند و به‌صورت هوایی به بیمارستان انتقال دادند.

هنوز هویت این مرد شناسایی نشده است و مسئولین دفتر خدمات پارک در حال بررسی حادثه هستند تا تعیین کنند که آیا او به دلیل عبور از حصار مجازات خواهد شد یا خیر.

آتشفشان هاوایی

فوران هاوایی (به انگلیسی: Hawaiian eruption) گونه‌ای فوران آتشفشانی است که در آن گدازه از مجرای آتشفشان با فوران ملایم و سطح پایین جریان می‌یابد. چون ویژگی‌های این نوع فوران در آتشفشان‌های جزایر هاوایی دیده می‌شود، به این نام خوانده می‌شود. به طور معمول این نوع فوران دارای گدازه‌های بازالتی با گرانروی کم، دارای گازهای کم و دمای بالا در مجرای آتشفشان است و تولید خاکستر آتشفشانی بسیار کم است. این نوع فوران آتشفشانی اغلب در آتشفشان‌های تفتگاهی مانند کیلاویا و آتشفشان‌های ایسلند روی می‌دهد، گرچه در نواحی نزدیک به مناطق فرورانشی مانند آتشفشان دریاچه مدیسین در کالیفرنیا و نواحی کافتی نیز امکان رخ دادن آنها وجود دارد. نمونه‌ای دیگر از فوران‌های هاوایی در جزیره سورت از سال‌های ۱۹۶۴ تا ۱۹۶۷ روی داد که طی آن گدازه‌های مذاب از دهانه آتشفشان به سمت دریا جاری شدند.