بلیط ارزان هواپیما را چگونه تهیه کنیم؟

در سال های اخیر سیل درخواست برای بلیط ارزان قیمت هواپیما در ایران به راه افتاده، این که چنین درخواستی از کجا و چرا در کشور ایجاد شد از مجال این گفتار خارج است.ما بیشتر بر آنیم به شما همراهان توضیح دهیم انواع بلیط های هواپیمایی چه خصوصیاتی دارند و مناسب چه کسانی می باشند.

در کشور عزیزمان در چند سال اخیر قانون شناور سازی قیمت بلیط های هواپیما اجرا شد که بر این اساس در هر هواپیما و بر اساس فرمول هایی تخصصی کلاس های نرخی متفاوتی مشخص شد. هر کلاس دارای قیمت و قوانین متفاوتی میباشد که در ادامه به طور کامل توضیح خواهیم داد. در ادامه سوالهایی که برای هر مسافر میتواند پیش آید را با هم بررسی خواهیم کرد:

1- بلیط سیستمی چیست؟

به پروازهایی که طبق برنامه های از قبل اعلام شده هر شرکت انجام میشوند پرواز های سیستمی میگویند و در ادامه نیز هر بلیتی که از درگاه های اعلام شده از شرکت های هواپیمایی خریداری شوند و از این سری پروازها باشند بلیط سیستمی گفته میشوند. همانطور که قبلا گفتیم بنا بر قانون شناور سازی نرخ بلیط هواپیما در ایران کلاسهای نرخی تعیین شد و هر کلاس نرخی بر اساس حروف انگلیسی طبقه بندی شدند. هر کلاس نرخ متفاوت و قوانین کنسلی منحصر به فرد خود را دارد. این جریمه های کنسلی توسط ایرلاین اعلام شده و در دسترس عموم قرار دارند. در سایت چارهنگام هم میتوانید همین قوانین را مشاهده کنید.

2- بلیط چارتری چیست؟

حال اگر شرکت مسافرتی یا هر ارگان دیگری بنا بر تقاضای زیاد و تعداد سفرهای بالا اقدام به پیش خرید تعداد مشخص از یک دوره پروازی را به شرکت هواپیمایی ارائه دهد، به زبان عمومی درخواست چارتر را ارائه کرده. درخواست چارتر میتواند در تعداد محدود صندلی از پرواز در یک دوره یا حتی تمام صندلی های پرواز در دوره ای مشخص را شامل شود. از آنجایی که متقاضیان به صورت پیش خرید اقدام به رزرو پرواز می نمایند متعاقبا شرکت های هواپیمایی تخفیف های چشمگیری را به آنها ارئه می نمایند. فلذا دست شرکت ها و دفاتر خدمات مسافرتی چارتر کننده برای ارائه بلیط در نرخ های پایین تر باز میماند. اما این که قیمت تا چه حد پایین و بالا شود در گذشته نه چندان دور کاملا وابسته به تقاضا بود.

بلیط ارزان

3- برنامه سفرمان را چه موقع بچینیم؟

به طور مثال در تعطیلات که تعداد زیادی متقاضی تور و پرواز به سمت جزیره تفریحی کیش هستند این چارتر کنندگان بنا به تقاضای بالا میتوانستند قیمت های بالاتری ارائه دهند و امید به سود بیشتری را در دل داشته باشند. اما در دوره هایی که تعداد سفر در این مسیر کمتر میشد، متعاقبا احتمال این که صندلی های پیش خرید شده خالی بمانند وجود داشت. پس چارتر کنندگان بازه سود خود را به حداقل رسانده و تلاش میکردند از ضرر احتمالی بکاهند. خب این تفاوت نرخ ها در چند سال اخیر باعث بروز اختلافات و مشکلات بسیاری برای هر 3 طرف این معادله یعنی شرکت هواپیمایی، شرکت ها و دفاتر چارتر کننده و همین طور مسافرین شد. پس سازمان هواپیمایی کشوری و دولت دست به کار شدند و با وضع قوانین سعی کردند ای تنش ها را کاهش دهند.

قانون جدید بازه ی تغییر قیمت را مشخص و محدود تر کرد. نتیجه این شد که کمترین و بیشترین نرخ مجاز برای ارائه بلیط، حتی به صورت چارتری در بازه بلیط های سیستمی قرار گیرد. یعنی چارتر کنندگان هم موضف شدند نرخ بلیط خود را هم تراز بلیط های سیستمی قرار دهند. همان طور که متوجه شده اید اخیرا کمتر کسی توانسته با بلیط ارزان یا حتی بسیار گران سفری داشته باشد.

4- بلیط ارزان گیر می آید؟

اگر بتوانید برنامه سفر خود را در زمانی اجرا کنید که نرخ پایین بلیط های سیستمی موجود باشد یا تقاضا برای خرید بلیط در مسیر مد نظر شما کم باشد میتوانید امیدوار باشید که بلیط ارزان تری دریافت خواهید کرد.

با توضیحات ارائه شده به شما پیشنهاد میکنیم حتما بعد از تصمیم گیری در مورد تاریخ سفر خود برای خرید بلیط خوش قیمت از طریق سایت چارهنگام هم اقدام کنیدو وب سایت فروش خدمات گردشگری چارهنگام با ارائه پشتیبانی 24 ساعته و همین طور سیستم چت آنلاین هر لحظه میتواند پاسخگوی نیاز های شما باشد.