رشد گردشگری خاورمیانه در سال 2019

در این گزارش آمده است که در ۳ ماه نخست سال ۲۰۱۹ میلادی، گردشگری بین‌المللی ۴ درصد رشد داشته است که نسبت به ۲ سال قبل کمتر است، اما نشانه‌ای مثبت به‌شمار می‌رود. در این گزارش منطقه خاورمیانه در صدر قرار دارد. منطقه خاورمیانه با ۸ درصد رشد رتبه اول و آسیا پاسیفیک با ۶ درصد رتبه دوم را به خود اختصاص داده‌اند. اروپا و آفریقا هر یک با ۴ درصد رشد و آمریکا با ۳ درصد، در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

بنا به گفته «زوراب پولو لیکاشویلی»، دبیر کل سازمان جهانی گردشگری، گردشگری بین‌الملل به دلیل اقتصاد مثبت، افزایش ظرفیت سفرهای هوایی و تسهیلات اخذ ویزا، روند مثبتی طی می‌کند. البته این رشد نسبت به ۲ سال قبل کمتر است؛ اما رشد گردشگری از رشد جهانی اقتصاد بیشتر است.

در اروپا، بزرگ‌ترین منطقه گردشگری، به ترتیب مقاصد جنوب، مدیترانه، اروپای مرکزی و شرق اروپا عملکرد بهتری داشته‌اند.

منطقه شمال آفریقا با ۱۱ درصد بیشترین نرخ رشد آفریقا را کسب کرده و در آمریکا منطقه کارائیب علی‌رغم سال قبل، روند رو به رشدی تجربه کرده و در سه ماهه نخست، رشد ۱۷ درصدی داشته است.

زوراب پولو لیکاشویلی در ادامه افزود:
این رشد مسئولیت بیشتری برای تبدیل این فرصت به اشتغال بهتر و زندگی بهتر ایجاب می‌کند. ما همچنان باید به سرمایه‌گذاری در نوآوری، انتقال دیجیتال و آموزش ادامه دهیم تا بتوانیم از همه منافعی که گردشگری به همراه دارد استفاده کنیم و در عین حال با مدیریت بهتر گردشگری، آثار منفی آن بر محیط زیست را به حداقل برسانیم.
سازمان جهانی گردشگری در آغاز امسال، برای کل سال ۲۰۱۹ رشد ۳ تا ۴ درصدی پیش‌بینی کرده است.