<

09909282663 

سفر و ماهیت آن

سفر و ماهیت آن

سفر کردن چیزهای زیادی به انسان می آموزد. به قول شعر معروف، بسیار سفر باید کرد تا پخته شود خامی؛ زندگی پر استرس، پر از مشغله و شلوغی مردم سبب شده تمام افراد دوست داشته باشند برای مدتی هم که شده به دور از این همه دغدغه، ترافیک و سر و صدا باشند.

بدون شک، سفر کردن یکی از بهترین گزینه های پیشروی این افراد است تا برای چند روز هم که شده زندگی بدون استرسی را تجربه کنند.

مطمئنا همه ما درگیر روزمرگی ها و دغدغه های زندگی پراسترس هستیم. برای اینکه بتوانیم با روحیه به ادامه ی این زندگی بپردازیم می توانیم یک برنامه ی سفر بچینیم.

مسافرت تنها راهکاری است که می تواند انسان را با آرامش برساند و این آرامش، تا مدت ها در ذهن و جان آدمی باقی بماند.

در سفر، هزاران خاطره، مشکل، تجربه، اتفاقات تلخ و شیرین برای افراد رخ می دهد که سبب می شود انسان تجربیات و درس عبرت های زیادی از مسافرت خود بگیرد، اما به طور کلی، ماهیت مسافرت یعنی ارتباطات و گشت و گذار در دنیا. در واقع این ارتباطات سبب می شود انسان ها خود را بهتر بشناسند.

سفر و ماهیت آن

سفر و ماهیت آن

آیا سفر همیشه برای تفریح است؟

مطمئنا تمام سفرها برای تفریح نمی باشد. سفر کردن جنبه های گوناگونی دارد. به عنوان مثال بسیاری از مسافرت ها به دلیل شرایط کاری ایجاد می شوند.

این گوناگونی دلایل مسافرت سبب می شود که تجربیات هر سفری با سفر دیگر، متفاوت باشد. مثلا امکان دارد شما دو بار به شهر بادگیرها، یعنی شهر یزد مسافرت کنید. ولی یکبار سفرتان کاری بوده و بار دیگر مسافرت تفریحی به این شهر داشتید. طبیعتا تجربیات این دو مسافرت شما کاملا متفاوت از هم است.

امکان دارد در برخی از سفرها به دلیل شرایط کاری خود در هتل فوق لوکس، اقامت کنید ولی در مسافرتی دیگر به عنوان یک سفر ماجراجویی یا طبیعت گردی یا کویر گردی و یا هر نوع مسافرت دیگری در یک کمپ، اقامت کنید.

با این تفاسیر به راحتی می توان درک کرد که مسافرت کردن، انواع و اقسام مختلفی دارد. حال اگر تمایل دارید با انواع مسافرت و مزایای مسافرت کردن آشنا شوید می توانید با ما در ادامه مطلب همراه باشید.

نکته قابل توجه بعد از اتمام این مقاله این است که شما با شناخت تمام سفر و مزایای آن ها به راحتی می توانید تصمیم بگیرید که کدام نوع، مسافرت را انتخاب کنید و اصلا تشخیص دهید چه نوع سفری مطابق سلیقه شما است. علاوه بر این، یک نگاه کلی به تاریخچه مسافرت داریم.

سفر در عهد باستان

همانطور که گفتیم انسان از ابتدا در زمین دائما در حال حرکت و جابه‌جایی بوده است. دلایل این حرکت، شناخت طبیعت و یافتن غذا، سرپناه و فرار از خطر بوده است. با گذر زمان انسان روش های بیشتری برای ثابت بودن در یک منطقه را یافت.

برای مثال انسان برای تهیه مواد غذایی خود کشاورزی را شروع کرد. به جای پناه گرفتن در غارها شروع به ساخت و ساز سازه های مختلف کرد. این میل به تکامل در انسان باعث شد تا بتواند به مرور زمان ماهیت مسافرت خود را به سمت تفریح ببرد.

سفر و ماهیت آن

تاریخچه سفر

مطمئنا برای همه ی شما و حتی تاریخ شناسان این سوال به وجود آمده است که چرا بشر، گردشگری را آغاز نمود؟ یا اصلا مسافرت کردن برای انسان های گذشته چه معنا و مفهومی داشت؟ آیا برای تفریح و استراحت مسافرت می کردند یا برای فراغت؟ آیا به مانند انسان های امروزی قصد آشنا شدن با فرهنگ های جدید را داشتند یا قصد داشتند خودشان را بهتر بشناسند؟

به طور کلی، زبان شناسان بر این باورند کلمه ی سفر برای اولین بار در قرن 14 میلادی به کار برده شد. در صورتی که بشر بسیار قبل از این تاریخ، سفر کردن را شروع کرده بود. البته اگر می خواهید به طور اصولی تاریخچه مسافرت و دلایل مسافرت انسان های گذشته را بدانید باید تفاوت گردشگری و کاوش را بدانید.

در اغلب موارد وقتی صحبت از مسافرت در زمان های گذشته می شود اغلب افراد به فکر مارکوپولو یا کریستوف کلمب می افتند. ولی حرکت آن ها هیچ شباهتی به معنا و مفهوم مسافرت در عصر کنونی ندارد. بر اساس تعاریف امروزه، حرکت این افراد، کاوشگری و تحقیق بود نه مسافرت.

اما چه کسانی برای اولین بار، سفر را به معنا و مفهوم امروزی آغاز کردند؟ شاید از پاسخ این سوال، تعجب کنید. اما رومیان، اولین کسانی بودند که مسافرت را به قصد تفریح و لذت بردن آغاز کردند. به این صورت که رومی های ثروتمند برای تفریح به ویلاهای تابستانه خود می رفتند تا اوقات فراغت خود را سپری کنند.

البته این موضوع طبیعی است که رومی های قدیم، اولین کسانی باشند که به مسافرت می روند چرا که آن ها بودن برای اولین بار، جاده ها را احداث نمودند. وجود شبکه های توسعه یافته جاده ای مهم ترین دلیلی بود که سبب می شد رومی ها با خیالی راحت، مسافرت کنند.

آغاز مسافرت با رومیان باستان

همان طور که اشاره نمودیم احداث جاده های گسترده و زیاد سبب شد که رومیان ثروتمند برای سپری کردن اوقات فراغت خود مسافرت کنند. اما دلیل دیگری هم برای مسافرت رومیان وجود داشت و آن هم، شوق و اشتیاق برای یادگیری بود.

رومی ها بر این اعتقاد بودند که مسافرت و مشاهده هنرها و معماری ها و گوش دادن به زبان های مختلف، یکی از بهترین راهکارها برای یادگیری فرهنگ ها و شناخت اقوام مختلف است. با توجه به این موضوع می توان نتیجه گرفت که رومیان باستان، اولین گردشگران تاریخ بودند.

سفر کردن

سفر کردن در قرون وسطی

یکی از مهم ترین ادوار دنیا که سفر کردن در آن، بیشتر از هر دوره دیگری رایج بود قرون وسطی بود. شاید با این حرف، کمی تعجب کنید. اما مردم در قرون وسطی بیشترین مسافرت را داشتند و اغلب این سفرها، زیارتی و مذهبی بود.

همان طور که می دانید دین در دوران وسطی برای تمام افراد بسیار مهم بود و به نوعی مرکز زندگی آنها محسوب می شد. تنها راهی که برای اتصال مردم با قدیسینی که آن ها را می پرستیدند وجود داشت، یادگاری ها و اماکنی که به نام آن ها در جهان احداث شده بودند، بود.

لذا مردم در این دوره، برای زیارت این مکان های مقدس به شهرهای مختلف و یا حتی به کشورهای دیگر می رفتند.

کلیسای جامع سانتیاگو ده کامپوستلا در اسپانیا یکی از مهم ترین و محبوب ترین اماکن مقدس در قرون وسطی بود که زائران زیادی برای بازدید از آن به اسپانیا مسافرت می کردند. مردم برای رسیدن به این مکان، باید کیلومترها مسافت را طی می کردند.

به دلیل اینکه این مسیر طولانی، راحت تر طی شود و از طرف دیگر، صنعت گردشگری که به تازگی رایج شده بود رونق یابد مهمانسراهایی در این مسیر، افتتاح شد.

زائران نیز در طول این مسیر از کلیساها و شهرهای مختلفی دیدن می کردند و لذا علاوه بر زیارت به گشت و گذار نیز می پرداختند. البته افراد ثروتمند برای این مسافرت از کاروان ها و یا راه های دریایی استفاده می کردند.

نکته قابل توجه در مسافرت های قرون وسطی این بود که مسافرت فقط به قشر ثروتمند جامعه اختصاص نداشت و حتی قشر فقیر هم می توانستند سفر کنند.

این موضوع سبب شد قرون وسطی یکی از مهم ترین ادوار تاریخ برای سفر کردن باشد. افراد فقیر با پای پیاده و اقامت در مکانهای ارزان یا کنار جاده ها، سفر می کردند.

مسافرت با تورهای بزرگ در قرن هفدهم

با شروع مسافرت های زیارتی در قرون وسطی، نوع دیگری از مسافرت در قرن های بعدی به مردم اروپا اضافه شد. البته قشر فقیر جامعه به همان سبک و سیاق گذشته به سفرهای خود می رفتند اما برای قشر ثروتمند اروپا، یک روش جدید ابداع شد. به این صورت که تورهای بزرگی برای طبقه ی اشراف در قرن هفدهم میلادی ترتیب داده می شد.

این تورها در ابتدا به این صورت بودند که فرزندان خانواده های ثروتمند اروپا برای ادامه تحصیل به کشورهای دیگر و مسافرت های طولانی مدت می رفتند و در مسیر خود از شهرهای دیگر اروپا دیدن می کردند.

شهرهای رم، لندن، پاریس و ونیز از جمله شهرهایی بودند که همواره مورد توجه این افراد قرار می گرفتند؛ چرا که این شهرها تاریخ، هنر و معماری شاهکار و قابل توجهی داشتند.

رفته رفته این تورها بزرگ تر و از جزئیات بیشتری برخوردار شدند. به این صورت که دانشجوها برای اطلاعات بیشتر یک راهنما با خود داشتند.

همچنین برای اینکه کارهایشان راحت تر انجام شود خدمتکارهایشان را با خود به این مسافرت ها می بردند. پتر کبیر روسیه یکی از معروف ترین دانشجویان جوان و ثروتمند این دوره بود که به اروپای غربی مسافرت کرد و مدت زیادی را در کشور هلند سپری نمود.

او شهر جدیدی در روسیه به نام سن پترزبورگ را ساخت که اگر به معماری های آن نگاه کنید یقینا متوجه می شوید که الهام گرفته از معماری های شهر آمستردام و سایر شهرهای هلند است.

سفر و ماهیت آن

آغاز سفرهای مدرن در قرن نوزدهم با احداث راه آهن

همان طور که اشاره نمودیم در ابتدا مردم، سفرهای خود را با پای پیاده و اگر ثروتمند بودند از طریق راه های دریایی انجام می دادند. اما قرن 19، یک تحول عظیم در صنعت گردشگری و مسافرت به وجود آورد و آن هم احداث راه آهن در دهه 1840 میلادی بود.

احداث شبکه گسترده راه آهن سبب شد علاوه بر سفرهای زیارتی، سفرهای تفریحی نیز وارد زندگی مردم شود.

این موضوع سب شد اواسط قرن 19 به عنوان اوج گردشگری و مسافرت های مدرن شناخته شود. قشر متوسط جامعه، بیشترین سود را از این اختراع بردند. آن ها توانستند در این دوره رشد سریع تری داشته باشند و راحت تر بتوانند به سایر نقاط اروپا مسافرت کنند.

از دیگر تحولاتی که راه آهن در زمینه مسافرت و گردشگری ایجاد کرد تاسیس اولین آژانس مسافرتی در انگلیس توسط توماس کوک بود. او برای رونق تورهای مسافرتی خود و ساماندهی این تورها از قطارهای توسعه یافته و مجموعه ای از هتل ها بهره گرفت.

سفر در قرن بیستم

از زمان آغاز سفر رومیان تا به امروز، مقوله سفر کردن با سرعت زیادی در تحول و دگرگونی است. توسعه ی وسایل حمل و نقل یکی از مهم ترین عواملی بود که بر نحوه مسافرت تاثیر گذاشت و سبب شد که قشرهای مختلف بتوانند به مسافرت دسترسی داشته باشند.

به عنوان مثال، اگر در زمان گذشته می خواستید از آمستردام به اندونزی بروید حدود یک سال زمان می برد. چرا که این مسافرت با کشتی بود. اما مدت زمان همین مسافرت در حال حاضر، با استفاده از هواپیما پرواز، کمتر از یک روز است.

بعد از جنگ جهانی دوم، مردم، اغلب سفرهای خود را به صورت هوایی انجام دادند که سبب شد مسافرت به شهرها و کشورها به صورت خارجی بین المللی برون مرزی، نسبت به گذشته افزایش یابد.

پیشرفت تکنولوژی اینترنت و وجود اپلیکیشن های مختلف مسافرتی در دسترس عموم، سبب شد که امروزه مسافرت کردن و حرکت کردن به سمت کشورهای مختلف بسیار راحت تر از هر دوره دیگری باشد.

این مسئله سبب شد در حال حاضر، دنیا با گردشگران زیادی مواجه شود. چرا که افراد می توانند در کمتر از دو روز، در هر کجای دنیا که دلشان خواست مسافرت کنند.

البته این بزرگ ترین امتیازی است که قسمت ما شده اما دلیل نمی شود برخی از مسئولیت ها از ما سلب شود. بنابراین، بهتر است از تاریخ درس بگیریم و همان شیوه ی رومیان را پیش بگیریم. یعنی جستجوگران فرهنگ و هنر باشیم.

سفر و ماهیت آن

تاریخچه گردشگری در ایران

همه دنیا می داند که یکی از کهن ترین تمدن های بشری، کشور ایران بوده است. مسافرت و گردشگری یکی از مهم ترین ارکان زندگی ایرانیان بود. وجود جاده ی ابریشم، چاپارخانه ها، کاروانسراها و انواع راه های ارتباطی ثابت کننده این حرف است.

در ایران از دیربازان برای مسافران و گردشگران حقوق و امتیازات ویژه ای لحاظ می شد. این امتیازات با توجه به انگیزه و هدف مسافران تعیین می شد.

تاریخ گردشگری ایران بعد از اسلام

درست است که با ورود اسلام به ایران، در اوایل ورود اسلام به ایران بحرانی سراسری فرهنگ و تمدن ایران را تحت تاثیر قرار داده بود. ولی این بحران، کوتاه مدت بود و بعد از آن، رویکردهای ادبی، فرهنگی، علمی و گردشگری در ایران از سر گرفته شد.

شاعران و نویسندگان در این دوره به سوی سرزمین های دیگر رفتند و جغرافیا و فرهنگ و تمدن آن کشورها را در مسافرت نامه هایشان به تصویر کشیدند. مثلا ناصر خسرو یکی از این افراد و گردشگران ایرانی بود.

از قرن هفدهم و همزمان با حکومت صفویان ایران به عنوان یک کشور با قدمت بسیار، مورد توجه گردشگران و جهانگردان قرار گرفت. این موضوع سبب جذب اروپایی ها به ایران شد. این زمان از تاریخ به خصوص زمان سلطنت شاه عباس اول نقطه ی آغاز جلب توجه گردشگران خارجی به ایران بود.

سفر و ماهیت آن

گردشگری ایران در آثار مشاهیر جهان

از جمله معروف ترین گردشگران جهان که در آثار جهانگردی خود به ایران اشاره نمودند پیتر دلاواله، ژان شاردن، تاورنیه و آنتونی شارلی و…. بودند.آن ها در آثار خود، ایران به عنوان یکی از زیباترین کشورهای جهان، معرفی نمودند.

با پیچیده شدن آوازه ایران در گوش جهانیان، در قرن نوزدهم میلادی بسیاری از گردشگران و بازرگانان، باستان شناسان، محققان و افراد کنجکاو برای دیدن ایران و آشنایی با آن به این سرزمین مسافرت کردند.

با همه این مسائل و قدمت ایران در صنعت گردشگری و مسافرت، هیچگاه توریست و جذب آن برای ایران منبع درآمد نبود. مسافرت به ایران از نیم قرن پیش به هدف شناساندن مفاخر ایران و تمدن کهن سرزمین مان بوده است.

اهمیت گردشگری در ایران به قدری مهم بود که از سال 1314 اداره امور گردشگری ایران که در آن زمان به نام اداره جلب سیاحان خارجی و تبلیغات معروف بود در وزارت کشور آغاز به کار کرد.

اولین آژانس گردشگری ایران در سال 1319 در تهران، تاسیس و همچنین شورای عالی گردشگری ایران در سال 1340 تشکیل شد.

بعد از انقلاب در سال 1358 برای جلوگیری از تداخل وظایف بین سازمان ها، سازمان ایرانگردی و گردشگری با بافت و خط مشی جدید شروع به فعالیت کرد. این سازمان اداره و بهره برداری از واحدهای اقامتی مانند مهمان خانه ها، هتل ها و… را برعهده گرفت.

سفر چیست؟

بدون شک، همه شما با مفهوم سفر کردن آشنا هستید و این سوال که مسافرت چیست کمی برایتان عجیب باشد. هدف از طرح این سوال، معرفی کلی مسافرت است.

همان طور که می دانید به جا به جایی و رفتن از یک مکان به مکان دیگر، مسافرت می گویند. اما نکته جالب توجه این است، بسیاری از افراد بر این باورند، مسافرت ، یعنی اینکه فاصله ی مبدا و مقصد کیلومترها باشد. در صورتی که اینگونه نیست.

سفر امکان دارد یک روزه باشد. یعنی شما تصمیم گرفته اید در یک روز، از شهر خود به شهری که فقط یک ساعت با شما فاصله دارد بروید. این جا به جایی نیز نوعی مسافرت کردن است.

از طرف دیگر، بسیاری اعتقاد دارند سفر کردن، زمان و فصل خاصی دارد در صورتی که این باور، کاملا اشتباه است. هر شخصی در هر روز و زمانی می تواند تصمیم به مسافرت بگیرد. این مسافرت می تواند کاری یا تفریحی یا زیارتی و یا هر مسافرت دیگری باشد.

سفر و ماهیت آن

تعریف مسافر

به طور کلی، مسافر یعنی شخصی که از یک مکان به مکان دیگری به هر دلیلی چه برای دیدار دوستان و آشنایان، چه زیارت، چه تفریح، چه کار و … جا به جا شود. برای این جا به جایی حتما نباید وسیله نقلیه خاصی وجود داشته باشد. شخصی که پیاده هم از یک مکان به مکان دیگری می رود مسافر است. البته معنا و ماهیت مسافرت در گذشته متفاوت است.

عموما انسان های اولیه برای یافتن بهترین مکان برای زندگی، غذا و بقا سفر می کردند. از زمانی که انسان ها شروع به کشاورزی کردند تقریبا اینگونه مسافرت کردن از بین رفت و انسان ها یکجانشین شدند.

بعد از این مرحله بود که ماهیت مسافرت کردن، دوباره، در بین انسان ها تغییر نمود و بشر برای فرار از بلایای طبیعی مثل سیل، طوفان، آتشفشان، خشکسالی و … مسافرت می کرد و جا به جا می شد.

سفر و ماهیت آن

مهاجران و زائران چه تفاوتی با مسافران دارند؟

گسترده شدن جهان و به وجود آمدن حکومت ها و ادیان مختلف سبب شد که نام مسافرت و در واقع حرکت از یک مکانی به مکان دیگر، تغییر کند. به عنوان مثال، گروهی برای یافتن شرایط زندگی بهتر و ایده آل یا به هر دلیل دیگری، محل زندگی خود را در ترک کرده و به کشور دیگری مسافرت می کنند.

این گروه از مسافران را مهاجر می نامند. این افراد باعث تنوع ژنتیک در میان اقوام و ملل مختلف نیز می شوند. برخی دیگر، برای بازدید از مقدسات خود و انجام فرایض دینی به شهر یا کشور دیگری مسافرت می کنند که به آن ها زائر می گویند.

سفر در عصر حاضر

بدون شک مسافرت رفتن به یکی از اجزای جدایی ناپذیر زندگی تمام اقشار تبدیل شده است. فرقی نمی کند افراد جزء قشر ضعیف جامعه باشند یا قشر ثروتمند.

خوشبختانه امروزه تنوع مکان و راه های حمل و نقل به قدری گسترده است که هر قشری با توجه به بودجه مالی خود می تواند مسافرت کند. این مسافرت ها به دلیل و اهداف انجام می گیرد و طبیعتا مقصد آن ها نیز متفاوت است.

این تنوع دلیل و مقصد سبب شد در حال حاضر، انواع مسافرت وجود داشته باشد که در ادامه به معرفی انواع مسافرت می پردازیم.

آشنایی با انواع مسافرت

همان طور که اشاره نمودیم سفر به دلایل، اهداف و وسایل مختلفی انجام می گیرد که این تنوع سبب ایجاد انواع مسافرت شده است. به عبارت دیگر می توان گفت، تنوع انواع سفر به اندازه تمام دلایلی است که انسان ها به سبب آن از یک مکان به مکان دیگری حرکت می کنند. مثلا برخی از سفرها به دلایل تجاری و کاری و به سبب وظایف شغلی که بر عهده ما است به وجود می آید. برخی دیگر از سفرها برای گشت و گذار و تفریح، برخی برای دیدن دوستان و آشنایان، برخی برای زیارت، برخی برای تحصیل و … .

طبیعتا هر کدام از این مسافرت ها از ویژگی های خاص خود برخوردار هستند. در حال حاضر، با وجود آژانس های مسافرتی مختلف، انواع سفرها تشخیص داده می شود و با توجه به آن ها، برنامه ریزی های لازم برای مسافران انجام می گیرد و تورهای مسافرتی مختلفی به آن ها پیشنهاد می شود.

نکته قابل توجه دیگر در مورد سفر این است که می توان آن را از جنبه های مختلفی تقسیم نمود و هیچ محدودیتی برای تقسیم بندی آن وجود ندارد.

به عنوان مثال می توان سفر را بر اساس هزینه، تقسیم بندی نمود؛ که در این صورت شامل مسافرت های لوکس، گران، ارزان و سفرهای متوسط می باشد.

فاکتور دیگری که بر نوع مسافرت تاثیر می گذارد اهداف مسافرت است که شامل سفرهای ورزشی، کاری، ماجراجویانه، زیارتی، تفریحی و … می باشد.

عامل دیگری که سبب ایجاد تنوع در مسافرت می شود تعداد افراد و یا همان همسفران است. بر این اساس، انواع مسافرت ، شامل خانوادگی، ماه عسل و مجردی می باشد.

از دیگر عواملی که بر انواع سفر تاثیر می گذارد نوع وسیله حمل و نقل است که شامل مسافرت جاده ای با اتومبیل شخصی، مسافرت ریلی با قطار، مسافرت هوایی، مسافرت دریایی و .. می باشد.

سفر مجردی

سفر تنهایی یا مجردی

همان طور که در بالا اشاره نمودیم یکی از انواع سفر، مسافرت تنهایی یا مجردی است. البته این نوع مسافرت، دلیل بر این نمی شود که مسافر حتما مجرد باشد. برخی از افراد بنا به دلایلی ترجیح می دهند تنهایی مسافرت کنند.

البته این نوع مسافرت، از ویژگی های خاص خود برخوردار است. مثلا می توانید هر چیز که دوست دارید خواست بخورید، به هر کجا که دلتان خواست بروید، در هر مکانی که دوست دارید توقف کنید و به هر اندازه که تمایل دارید در آن جا بمانید، از هر جاذبه دیدنی و طبیعی که دوست دارید دیدن کنید و … .

به طور کلی این نوع سفر، آزادی عملی دارد که در هیچ کدام از مسافرت های دیگر وجود ندارد. پس اگر به دنبال آزادی عمل و استقلال بیشتری در مسافرت هستید مسافرت تنهایی بهترین گزینه برای شما است.

بدون شک، این مسافرت در کنار تمام مزیت هایی که دارد معایبی هم دارد. مثلا اینکه در برخی از مواقع، احساس کنید نیاز به همسفر دارید یا اتفاقات تلخ و حادثه ی ناگهانی برایتان به وجود آید. ولی به طور کلی، با این نوع مسافرت، تجربیات خارق العاده ای می آموزید.

البته از آنجایی که در این سفر، تنها هستید بهتر است به برخی نکات ایمنی توجه کنید. به عنوان مثال: حتما به یک نفر، اطلاع دهید که عازم مسافرت هستید. حتما کپی مدارک شناسایی خود را به همراه داشته باشید. از وسایل شخصی خود به شدت مراقبت کنید. شماره تلفن و آدرس محل اقامت خود را به همراه داشته باشید. به هیچ وجه کلید و کیف پولتان را فراموش نکنید.

سفر خانوادگی

بدون شک یکی از جذاب ترین سفرها که باب میل ایرانیان است سفر خانوادگی است. این مسافرت ها بهترین خاطرات زندگی ما را رقم می زنند.

این نوع مسافرت، مسافرتی است که تمام اعضای خانواده با هم هستند و در طول مسافرت تمام سختی ها و شیرینی ها را با هم تجربه می کنند.

البته این مسافرت به مانند مسافرت تنهایی نیست و محدودیت هایی دارد. مثلا باید با توجه به نظرات هم غذا انتخاب کنید یا به مکان گردشگری خاصی بروید. باید ساعت غذا خوردن و خوابیدن را با هم هماهنگ کنید و به طور کلی همه با هم خود را با شرایط، وفق دهند.

بازدید از جاذبه های گردشگری باید با توجه به سلیقه تمام اعضا باشد. محل اقامتی که انتخاب می کنید باید به گونه ای باشد که یک خانواده بتوانند در آن چند روزی را سپری کنند. علاوه بر این، این مکان اقامت باید به جاذبه های گردشگری نزدیک باشد تا راحت تر بتوانید به این اماکن بروید و مشکل حمل و نقل نداشته باشید.

البته زیبایی و جذابیتی که مسافرت های خانوادگی دارد سبب می شود که تمام این محدودیت ها نادیده گرفته شود.

سفر ماه عسل

ماه عسل

بدون شک یکی از به یادماندنی ترین و شیرین ترین سفرهایی که هر فرد در زندگی خود تجربه می کند، ماه عسل است.

این مسافرت بعد از سختی های زیاد برای رسیدن به زندگی مشترک انجام می شود. زوج هایی که به ماه عسل می روند اغلب مقاصد رمانتیک و عاشقانه را انتخاب می کنند.

برای مثال جزایر زیبای کیش و… از بهترین مقاصد برای مسافرت های ماه عسل هستند. علاوه بر این، عموما زوجین تمایل دارند این مسافرت شان بدون دردسر باشد لذا مسافرت های لوکس را انتخاب می کنند تا درگیر دغدغه هایی همچون رزرو هتل یا رزرو بلیط نباشند.

سفر با دوستان

سفر با دوستان یکی از بهترین انواع مسافرت هاست. به همین دلیل اغلب افراد. مسافرت های دوستانه را ترجیح می دهند. چرا که این سفر، محدودیت های مسافرت خانوادگی را ندارد. همچنین به دلیل وجه مشترک بسیاری که با دوستان خود دارید، تفریحات بیشتری خواهید داشت. در مسافرت با دوستان اتفاقات جالب و مهیجی در انتظار شما است.

سفر کاری

سفر کاری یکی از رایج ترین انواع سفر است. با توجه به نام این سفر، سفر کاری به موجب اهداف کاری انجام می گیرد. عموما افرادی که در شرکت ها و سازمان ها مشغول به کار هستند، از طرف شرکا یا کارفرماهای خود انتخاب می شوند تا کاری را انجام دهند.

طبیعتا این سفر به هیچ وجه مانند مسافرت های تفریحی نیست و هیچ بازدیدی از جاذبه های گردشگری و تفریحی ندارد. عموما این مسافرت به دلایلی و اهداف مختلفی انجام می گیرد که شامل ملاقات کردن با مشتریان و یا تامین کنندگان یا تولیدکنندگان، بازدید کردن و سرکشی از شعبه های دیگر شرکت و سازمان، شرکت کردن در کنگره ها و همایش ها، بازاریابی و تبلیغات برای معرفی محصولات و خدمات جدید، سرکشی کردن پروژه ها و نظارت بر نحوه ی پیشرفت آن ها و … می باشد.

سفر و ماهیت آن

سفر ماجراجویانه

در این نوع سفر عموما مقصد، یک مکان غیر معمول، عجیب و دورافتاده است که اغلب به صورت کمپ می باشد. این سفرها در مقاصد پر پیچ و خم و به نسبت خطرناک انجام می شود. برای انجام آن ها بهتر است آمادگی بدنی بالایی داشته باشید.

از طرف دیگر این مسافرت ها بیشتر مختص جوانان است. البته افرادی هستند که مشابه این مسافرت ها برایشان هیجان انگیز است.

این افراد مقاصد راحت تری انتخاب خواهند کرد. درجه سختی هر مسافرت با توجه به میزان پیاده روی و صخره نوردی که در آن باید انجام دهند، مشخص می شود.

در سال های اخیر، سفرهای ماجراجویانه در بین افراد بسیار رایج شده است. مسافران به دنبال مقاصدی هستند که بکر باشد و کمتر کسی انجا را دیده باشد.

سفر جاده ای

سفر جاده ای عموما به سفری می گویند که با اتومبیل شخصی انجام گیرد. در اغلب مواقع، مسافت این نوع سفرها بسیار طولانی است. ولی مسافرت جاده ای کوتاه مدت هم داریم.

به طور کلی مسافت در این نوع مسافرت، نقش بسیار مهمی دارد. گاهی مناظر اطراف یک مسیر جاده ای بسیار زیباست. در این حالت حتی با وجود پیچ و خم زیاد و راه طولانی نیز راننده و مسافران خسته نمی شوند.

در مسافرت جاده ای، مسافرت اصلی جاده است. به همین دلیل انتخاب افرادی که بتوانند با شما این مسیر را طی کنند و از آن لذت ببرند، بسیار مهم می باشد.

این مسافرت ها ممکن است با ترافیک های زیاد و توقف های پی در پی همراه باشد. درعین حال به یکی از ماندگارترین مسافرت های شما تبدیل شود. بسیاری از مسافرت های آخر هفته ای در این دسته قرار می گیرند. برای آن که در این مسافرت ها به شما بیشتر خوش بگذرد بهتر است راه های کوتاه تری را در صورت کمبود زمان انتخاب کنید.

سفر و ماهیت آن

سفر ورزشی

سفر ورزشی یا گردشگری ورزشی یکی از محبوب ترین و رایج ترین سفرهایی است که در چند سال گذشته بسیار رایج شده است. این نوع از سفرها فقط و فقط از سر علاقه و عشق است. شما هزاران کیلومتر را برای دیدن بازی مورد علاقه خود و یا ورزشکاران محبوب خود طی می کنید.

این مسافرت ها فقط مختص به طرفداران و تماشاگران نیست و خود ورزشکاران نیز در این دسته قرار می گیرند. در واقع اهداف مسافرت ورزشی متفاوت است. امکان دارد به عنوان تماشاگر، برای تماشای یک رویداد ورزشی یا به عنوان ورزشکار برای شرکت در یک رویداد ورزشی رخ دهد.

همچنین برخی از افراد برای یادگیری یک ورزش خاص به کشور دیگری مسافرت می کنند که این مسافرت نیز یک مسافرت ورزشی است.

سفر زیارتی

سفر زیارتی یکی از قدیمی ترین انواع سفر است که قدمت ﺁن به قرون وسطی می رسد. این مسافرت یکی دیگر از سفرهای محبوب ما ایرانی ها است که تقریبا مناسب تمام قشر جامعه می باشد.

این نوع مسافرت در کشورهایی مثل ایران، عراق، عربستان، ترکیه و … انجام می شود. این نوع سفر برای دستیابی به آرامش معنوی انجام می گیرد و هدف آن بازدید از امامزاده ها، معابد، کلیساها و … می باشد.

نکته مهم این است که مسافرت زیارتی فقط مخصوص مسلمانان نیست و ادیان دیگر هم برای بازدید از مقدسات خود این نوع مسافرت را دارند.

برخی از این مسافرت ها آداب و اصول و خاصی دارد. برای مثال مسلمانان در مکه هنگام مسافرت زیارتی محرم می شوند.

سفر دریایی

یکی از هیجان انگیزترین انواع سفر، مسافرت دریایی است. وسیله نقلیه این مسافرت: قایق، کشتی، لنج و … می باشد. در حال حاضر، انواع کشتی های لوکس برای این نوع مسافرت طراحی و تولید شده است که سپری کردن اوقات در این کشتی ها خود به تنهایی یک مسافرت فوق العاده برای مسافران رقم می زند.

سفر

سفر دیپلماتیک

همان طور که از نام این سفر مشخص است هدف از این مسافرت، اجرای برنامه های دیپلماتیک است که از سوی نماینده ها، دولتمردان و حاکمان کشورهای مختلف انجام می گیرد.

این مسافرت به منظور اهداف مختلفی همچون شرکت در گردهمایی ها، شرکت در مذاکره های کشورهای مختلف، نشست های بین المللی، نشست های تبادل فرهنگی، بستن قراردادهای بین المللی و … انجام می گیرد.

سفر با کوله یا کوله گردی

اگر به دنبال ارزان ترین نوع سفر هستید، مسافرت با کوله یا کوله گردی بهترین گزینه برای شما است؛ چرا که تنها به یک کوله نیاز دارید و می توانید تمام مایحتاج مسافرت خود را در آن بگذارید.

این نوع مسافرت برای سفرهای مجردی و دوستانه بسیار مناسب است. در نگاه اول مسافرت کردن با کوله دشوار است. اما می توان گفت که مسافرت با کوله یکی از راحت ترین هاست.

مهم ترین هدف این مسافرت این است که هزینه های مسافرت را تا حد ممکن، کم کنیم.

نکته مهم در این مسافرت، ارتباط بین مسافر و افراد رهگذر مانند محلی ها و راننده هاست که صمیمی تر از سایر مسافرت ها می باشد.

البته این مسافرت، سختی های خاص خود را دارد. مثلا در این مسافرت اغلب اقامتگاه و وسیله نقلیه مشخصی وجود ندارد.

تمام تمرکز او روی ارتباط گرفتن با افراد بومی است. در چنین مواقعی اقامتگاه و رفت و آمد بدون هیچ گونه هزینه ای و کاملا رایگان برآورد خواهد شد، بنابراین اگر می خواهید با افراد بومی بیشتر ارتباط داشته باشید، طبیعت گردی کنید، غذاهای محلی را تست کنید و در کل هزینه های مسافرت خود را کاهش دهید این مسافرت بهترین گزینه برای شما است.

اهداف سفر کردن

جهان بسیار وسیع است و مردم به دلایل و اهداف مختلفی تصمیم به مسافرت می گیرند که از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

آرامش: هر فردی بعد از یک دوره کار نیاز به استراحت و سرگرمی دارد. مسافرت کردن یکی از بهترین راه های ریکاوری و آرامش اعصاب است.

بازدید از مکان های تاریخی: یکی از رایج ترین اهداف مسافرت کردن، بازدید از اماکن دیدنی و تاریخی است. بسیاری از افراد مشتاق به دیدن مکان های تاریخی هستند. برای مثال بیشتر معماران به دنبال دیدن بناهای قدیمی هستند.

سفر به مقاصد ورزشی: دیدن مسابقات ورزشی از دیگر اهداف مسافرت کردن است.

استفاده از امکانات پزشکی: یکی دیگر از اهداف سفر کردن که امروزه بسیار رایج شده است بهره گیری از امکانات پزشکی شهر یا کشورهای دیگر است. مسافر می تواند هم به اهداف درمان راهی منطقه دیگری شود و به هم به دلیل یادگیری علوم پزشکی.

به عنوان مثال، ممکن است امکانات درمان سرطان در کشوری به طور کامل وجود نداشته باشد. بنابراین فردی که به دنبال درمان است ممکن است برای درمان به کشور دیگری برود.

بازدید از اماکن مذهبی: بخش بزرگی از مسافرت ها، جنبه مذهبی دارند. بسیاری از افراد برای بازدید از زیارتگاه ها، کلیساها، مساجد و… مسافرت می کنند. مثلا سالانه بسیاری از مسلمانان برای دیدن کعبه مراجعه می کنند.

سفر و ماهیت آن

هدف های کاری: بخش بزرگی از سفرها مسافرت های کاری هستند.

سفر برای بازدید دوستان و آشنایان: ممکن است برخی از اقوام شما در کشور دیگر و یا شهر دیگری باشند. شما برای بازدید آن ها نیاز است تا مسافرت کنید.

دلایل سفر کردن

علاوه بر هدف، دلایل مختلفی هم سبب می شود افراد، سفر کردن را انتخاب کنند که از جمله آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

استراحت
بحران میانسالی
اخراج از کار
بازنشستگی
همدردی

در ادامه برخی از این دلایل را تشریح می نماییم.

استراحت

بدون شک، یکی از مهم ترین دلایل اغلب افراد برای سفر کردن، استراحت است. این استراحت به دلایل مختلفی است.

برخی افراد به دلیل ناراحتی و غمی که دارند، به جای غصه خوردن به جاده می زنند تا هوایی بخورند و برای مدتی هم که شده غم و اندوه خود را فراموش کنند.

برخی به دلیل مشغله های کاری فراوانی که دارند دوست دارند یک ریکاوری حسابی داشته باشند. به همین دلیل مسافرت را انتخاب می کنند تا بتوانند با روحیه بیشتر به ادامه کار خود بپردازند.

سفر و ماهیت آن

نقطه عطف گردشگری در ایران

نقطه عطف و اوج اهمیت صنعت گردشگری را می توان سال 1364 دانست. چرا که در این سال، سازمان میراث فرهنگی کشور، تاسیس شد.

هدف از تاسیس این سازمان، حفظ بناهای تاریخی و بازسازی آن ها به منظور ترویج فرهنگ و… شکل گرفت. در سال 1383 این سازمان با سازمان ایرانگردی و گردشگری ادغام شد.

همچنین در سال 1385 با مصوبه شورای عالی اداری سازمان صنایع دستی با این سازمان ادغام شد. تا به امروز عنوان سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برای این سازمان باقی مانده است. در حال حاضر، مسئولیت تمام امور صنعت گردشگری کشور بر عهده این سازمان است.

اهداف گردشگری

طبیعتا هر مسافر و گردشگری، بنا به هدفی که در ذهن دارد سفری را آغاز می کند. نکته قابل توجه این است که این اهداف همواره در حال تغییر است و این اهداف مخصوص به یک گردشگر می باشد، اما به طور کلی اهداف گردشگران را می توان به دسته های زیر تقسیم نمود:

مسافرت های قومی: بسیاری از گردشگران، روابط اجتماعی وسیع را دوست دارند. لذا هدف آن ها از شروع مسافرت، آشنایی با فرهنگ مردم و یا محل زندگی آن هاست.

گردشگران در این نوع از مسافرت ها، در میان اقوام مختلف زندگی می کنند، در آیین ها شرکت می کنند و از جاذبه های محلی دیدن می کنند.

مسافرت برای غذا: امروزه با توجه به تجارت غذا و رستوران ها مسافرت های ویژه ای ترتیب داده می شود که هدف از آن ها آشنایی با غذاهای محلی و آموزش مهارت آشپزی می باشد.

گردشگری زیست محیطی: همان مسافرت های معمولی است. اما این مسافرت ها در خانه های روستایی یا چادرها انجام می گیرید. هدف از این سفرها وحدت با طبیعت است.

البته باید این نکته را یادآوری کنیم که اهداف سفر فقط موارد ذکر شده نمی باشند. یکی از مهم ترین اهداف مسافرت که اغلب افراد صرفا به همان دلیل، مسافرت خود را آغاز می کنند ایجاد روحیه خوب و نگرش مثبت است.

سفر و ماهیت آن

وظایف گردشگران

همان طور که اشاره نمودیم، گردشگران به دسته های مختلفی تقسیم می شوند. گروهی برای زیارت و گروهی برای سیاحت و تفریح، مسافرت می کنند. طبیعتا وظایف و رفتارهای این گروه ها با هم متفاوت است.

به عنوان مثال: اگر هدفتان سفر زیارتی و مذهبی است نباید انتظار هتل های لوکس و سفر لاکچری داشته باشید. اتفاقا باید صبح زود از خواب بلند شوید، به پیاده روی های طولانی مدت بروید تا بتوانید به اهداف مسافرت خود برسید.

حال اگر مسافرت شما از نوع علمی است وظایف دیگری برعهده شما است. مثلا اینکه از جزئیات برنامه، ساعات کاری اماکن تاریخی و فرهنگی و … مطلع باشید. همه این ها می توانند در راهنمای گردشگری موجود باشند.

به طور کلی، وظایف هر گروه گردشگری متفاوت است. برای درک بهتر این موضوع به مثال های زیر توجه کنید:

توریستی که به هدف پزشکی سفر می کند، فراموش نمی کند که با پزشک خود در اولین فرصت صحبت کند. این سفر درمانی می باشد.

اگر به منظور ورزشی مسافرت می کنید نباید فراموش کنید که بلیط مسابقه باید از قبل رزرو شود.

اما نکته قابل توجه، هدف و اهداف سفر است. گردشگران با اهداف خود برنامه ریزی می کنند و وظایف خود را انجام می دهند. اگر انجام این وظایف از عهده خودتان برنمی آید با یک آژانس مسافرتی درباره آن مشورت کنید.

اهمیت استراحت در سفر

درست است که گردشگران، سفر را برای استراحت کردن، شروع می کنند. اما نباید این نکته را فراموش کنید که در بازه زمانی مسافرت هم به استراحت نیاز دارید.

به عنوان مثال، ممکن است به یک مسافرت کاری دو روزه بروید. اگر در پایان روز دوم احساس کردید به کمی استراحت نیاز دارید حتما به مکان های تفریحی مورد علاقه خود بروید. می توانید غذاهای مختلف و متناسب با فرهنگ مردمان را امتحان کنید.

سفر و ماهیت آن

چه تفاوتی بین گردشگری مذهبی و زیارتی وجود دارد؟

برای بسیاری از گردشگران، این موضوع مورد سوال است که آیا تفاوتی بین سفرهای زیارتی و مذهبی وجود دارد؟

در پاسخ به این سوال باید گفت بله. زائران به افرادی گفته می شود که از همان فرقه ای باشند که مکان مقدس خود آمدند. این مسافرت به منظور ادای احترام است.

برای نمونه، مسافرت مسلمانان به کعبه یکی از انواع مسافرت های زیارتی است. به طور کلی این نوع از مسافرت ها در زمان های خاص و یا فصل های مشخصی انجام می شود. مثلا بیشتر مسلمانان بین عید غدیر و عید قربان به این مسافرت می روند.

گردشگری مذهبی

مسافرت مذهبی اما کاملا با این نوع از مسافرت ها متفاوت است. مردمی که به مسافرت های مذهبی می روند، عموما به دنبال لحظه مهمی در زندگی خود هستند.

مردم به طور کلی به امید یاری خداوند به مکان های مقدس می روند. از طرفی ممکن است این مسافرت به منظور آشنایی افراد با هنر در مکان های مذهبی مثل کلیسا باشد.

حتی برخی از تورها صرف نظر از این که بازدید از مکانی مثل کلیسا، مسجد یا معبد است افراد را به بازدید می برد. این برنامه ها ممکن است با تفریحات دیگری نیز همراه باشد و تنها به هدف دیدن کلیسا و مسجد و … نیست.

سفر و ماهیت آن

نکات مهم در سفر

بودجه: بودجه ی مالی یکی از مهم ترین ارکان سفر است. بنابراین باید مطمئن باشید که هزینه ی لازم برای رزرو هتل یا هر نوع محل اقامتی را دارید. در هر مسافرت هزینه های مازادی به وجود می آید. پس به این نکته بسیار توجه کنید.

وضعیت سلامتی: چک کردن وضعیت سلامتی از دیگر نکات حائز اهمیت قبل از شروع سفر است. به عنوان مثال، اگر در وضعیتی از سلامتی خود قرار دارید که نمی توانید در اتوبوس یا کشتی باشید بهتر است مسافرت خود را به تعویق بیاندازید.

انتخاب تورهای با سابقه: برای رفتن به محل هایی که با آن ها آشنایی ندارید، از تورهایی استفاده کنید که در این زمینه ماهر و باسابقه اند. آشنایی با اماکن فرهنگی و تاریخی می تواند سرعت شما را برای بازدید تمام مناطق بالا ببرد.

آشنایی با فواید سفر

سفر فواید زیادی دارد. بدون شک. یکی از مهم ترین فواید آن که همه ما از آن مطلع هستیم آرامش ذهنی است که به همه گردشگران، القا می کند. با مسافرت می توان به مکان های ناشناخته رفت و اماکن مختلف را کشف و بررسی کرد.

سفر و ماهیت آن

آشنایی با افراد جدید، به دست آوردن تجربیات مختلف، آشنای با فرهنگ و آداب و رسوم ملل، ثبت خاطرات تکرارنشدنی و لذتبخش و … از دیگر فواید مسافرت است.

فواید سفر برای انسان به قدری مهم است که حتی محققان نیز به اهمیت و تاثیر آن پی برده اند. به این صورت که تحقیقاتشان نشان داده، سفر کردن سلامت انسان ها را بهبود می بخشد و خلاقیت آن ها را افزایش می دهد.

با توجه به این فواید، برای هر فردی لازم است که به مسافرت برود. خصوصا افرادی که کمی از زندگی خود خسته و کلافه شده اند یا دچار استرس هستند و یا درگیر مشکلات روحی و روانی هستند.

چرا که مسافرت، افراد را از استرس و مشغله های روزمره فارغ می کند. پس اگر مدتی است به مسافرت نرفتید هرچه سریع تر یک تور به مقصدی جدید برای خود در نظر بگیرید. در ادامه برخی از فواید مسافرت را تشریح می نماییم.

مسافرت و خلاقیت

افزایش خلاقیت یکی از مهم ترین فواید سفر است. یک جمله معروف است که می گوید خلاقیت و روزمرگی، رابطه ی عکس با هم دارند.

دقیقا درست است. چرا که هر چه ذهن بیشتر درگیر روزمرگی های خسته کننده و کسالت بار شود از قدرت خلاقیت او کاسته می شود. سفر کردن سبب می شود در وضعیت جدید قرار بگیریم و از روزمرگی هایمان، فاصله بگیریم.

سفر و ماهیت آن

سفر و بهبود مهارت های اجتماعی و ارتباطی

چگونگی برقراری ارتباط با مردم از دیگر فواید سفر است. به خصوص اگر شما زبان بومی مردمی را بلد نباشید، شیوه های برقراری روابط اجتماعی با آن ها می تواند کمک کننده باشد.

اگر به مسافرت در میان مردم بومی منطقه ای می روید، انجام کارهایی که برای آن ها خط قرمز باید کنار گذاشته شود. همچنین اگر کاری باعث خشنودی آن هاست در صورت توان آن را اجرا کنید. بنابراین یکی از فواید مسافرت آشنایی با مهارت های اجتماعی مردمان دیگر است.

سفر و خودشناسی

بدون شک همه ما در زندگی، عکس العمل هایی در مواجه با موقعیتی از خود نشان دادیم که کاملا مغایر با اخلاق و شیوه زندگی ما بود.

به عنوان مثال، ممکن است ما فرد صبوری باشیم ولی این خصلت خود را نشناسیم و در یک موقعیت جدید به این خصلت خود پی ببریم.

سفر یکی از بهترین موقعیت های زندگی است که انسان می تواند بهتری، خصوصیات و ویژگی های خود را بشناسد. چرا که دائما در موقعیت های جدید قرار می گیرد و می توان از عکس العمل های خود، متوجه خصوصیات شخصی اش شود.

سفر افق دید را عوض می کند

یکی دیگر از فواید سفر کردن برقراری ارتباط با مردمانی از کشورهای دیگر با فرهنگ هایی متفاوت است. این موضوع باعث می شود که قضاوتی در مورد کشورهای دیگر نداشته باشیم. همچنین باعث بلند نظری در افراد شده و روابط بین انسان ها را بهبود می دهد. با مسافرت می توان زندگی افراد کشورها را از زاویه های نزدیک تری بررسی کرد.

سفر و ماهیت آن

سفر و افزایش تحمل

گاهی ممکن است شرایطی در زندگی به وجود بیاید که همه چیز آن طور که فکر می کردید جلو نرود. در سفر این اصل بسیار پیش می آید. در چنین شرایطی افراد یاد می گیرند که چگونه خود را با شرایط وفق دهند.

سفر و افزایش اعتماد به نفس

افزایش اعتماد به نفس یکی از مهم ترین فواید سفر است. بدون شک عدم شناخت توانایی ها یا باور نداشتن توانایی انجام کاری یکی از مهم ترین دلایل عدم اعتماد به نفس افراد است.

مهم ترین جنبه مسافرت این است که توانایی ها و مهارت هایی را در شما نشان می دهد که خودتان باور نمی کردید از چنین مهارت هایی برخوردار هستید.

همان طور که اشاره نمودیم مسافرت، شما را در موقعیت های جدیدی قرار می دهد که برای عبور و حل آن ها باید برنامه ریزی کنید. بعد از اینکه از این چالش ها عبور کردید تازه متوجه می شوید که چه آدم قوی و توانمندی بودید.

سفر و تقویت مهارت های ارتباطی

برای انسان های برونگرا فرقی نمی کند با چه کسی صحبت می کنند. آن ها راحت در اجتماعات ارتباط برقرار می کنند. افراد درونگرا هم که همیشه تنهایی خود را ترجیح می دهند. اما برخی افراد هستند که خجالتی می باشند و بسیاری آن ها را با درونگراها اشتباه می گیرند.

روی سخن ما در این قسمت با این دسته از افراد است. برای این افراد، ارتباط برقرار کردن با دیگران بسیار سخت است.

مسافرت برای این دسته از افراد که آن ها را وادار به حرف زدن و ارتباط برقرار کردن با دیگران می کند بسیار خوب است و مهارت صحبت کردن آن ها را تقویت می کند.

سفر و ماهیت آن

سفر و درس زندگی

بدون شک در سفر، اقوام، فرهنگ، زبان و در کل چیزهایی می بینید که هر آموزشگاهی آن ها را به شما یاد نمی دهد و جالب است بدانید که، سفر به شما درس زندگی یاد می دهد.

سفر و ثبت خاطرات زیبا

اگر به قصد تفریح و با همراهی خانواده و یا دوستان، سفر کنید می تواند روابط قوی ای ایجاد کند. همچنین سفر می تواند خاطرات مشترکی را بین شما و عزیزانتان ایجاد کند.

شما می توانید برای ثبت این خاطرات از عکس و فیلم کمک بگیرید. این عکس ها می توانند در صفحات اجتماعی یا به صورت دیجیتال برای شما باقی بمانند.

داشتن لحظه های خوش از فواید مسافرت

از فواید دیگر سفر کردن این است که می توانید لحظه های خوشی را با افرادی که برایتان عزیز هستند داشته باشید. مهم نیست که در چه مرحله ای از زندگی قرار دارید، چند ساله هستید یا شغل و تحصیلاتتان چیست. زمانی که به مسافرت می روید لحظه های خوشی از زندگی برایتان ثبت خواهد شد که به شما احساس آزادی می دهد.

مهم ترین نکات برای آغاز سفرهای خارجی

طبیعتا سفرهای خارجی با داخلی تفاوت هایی دارند که اگر این تفاوت ها رعایت نشود مطمئنا برای شما دردسرهایی ایجاد می کند. در ادامه برخی از نکات مسافرت های خارجی را بیان می کنیم تا بدون دردسر به مسافرت خود ادامه دهید.

اخذ گذرنامه، اولین گام برای مسافرت خارجی

بدون شک همه می دانید که برای آغاز سفرهای خارجی، باید گذرنامه معتبر داشته باشید. اعتبار این گذرنامه باید به گونه ای باشد که تا 6 ماه برگشت شما از مسافرت ، اعتبار داشته باشد. اگر چنین گذرنامه ای ندارید در همین ابتدای مسافرت خود با مشکل رو به رو می شوید.

گرفتن ویزا برای سفرهای خارجی

برخی از کشورها علاوه بر گذرنامه برای سفر کردن به ویزا هم نیاز دارند. به عنوان مثال: اخذ ویزای شینگن برای تمام مسافرت های غیر اروپایی که قصد مسافرت به اروپا را دارند الزامی است.

این ویزا در کشور مبدا به افراد داده می شود و در صورت عدم دریافت آن مسافرت به اروپا مجاز نیست. در برخی از کشورها ویزا در کشور مقصد صادر می شود. برای مثال اندونزی و آذربایجان در فرودگاه های خود به مسافران ویزا می دهند.

لازم به ذکر است بدانید برای برخی سفرهای خارجی مثل کشورهای ترکیه و مالزی به ویزا نیاز ندارید.

تهیه بلیط برای سفرهای خارجی

یکی دیگر از گام های سفرهای خارجی، تهیه بلیط رفت و برگشت است. این بلیط ثابت می کند که شما قصد سفر به کشور مورد نظر را دارید. با این بلیط می توانید ویزای کشور را اخذ کنید. البته داشتن این بلیط، فقط لازمه ی اخذ ویزا نیست.

به عنوان مثال برای مسافرت به کشورهایی مثل آمریکا یا کانادا نیز پیش از تهیه بلیط، نیاز به مصاحبه و رفتن به سفارت است. در مورد کشورهای اروپایی اما به همان شکل اول باید اقدام کرد.

سفر و ماهیت آن

ویزای ترانزیت

از دیگر نکاتی که در حین سفرهای خارجی خصوصا سفرای هوایی باید به آن دقت کنید ویزای ترانزیت است. این ویزا به خصوص در مسافرت هایی که تغییر ایرلاین هوایی دارند، بسیار ضروری است.

برای مثال شما می خواهید از تهران به یکی از کشورهای اروپایی بروید. برای رسیدن به آن شهر باید در یکی از شهرهای دیگر برای مثال ایتالیا توقف داشته باشد.

بنابراین نیاز به این ویزا است. برای حضور در فرودگاه و تغییر ترمینال باید ویزای ترانزیت داشته باشید. در صورتی که ویزای ترانزیت را تهیه نکرده باشید، از همان فرودگاه بازگردانده می شوید. اما چه کشورهایی نسبت به ویزای ترانزیت سختگیر هستند؟ کشورهای عضو شینگن بیشتر درخواست این ویزا را دارند.

تنها در دو صورت این ویزا نیاز نخواهد بود. اولین این است که مسافر گرین کارت آمریکا را داشته باشد و دومین نکته این است که pr کانادا را داشته باشد.

انگلستان و ایرلند نیز در صورتی از مسافران ویزای ترانزیت نمی خواهند که مقصد نهایی آن ها آمریکا و کانادا باشد. برای مسافرت به سایر کشورها داشتن این ویزا ضروری است.

عوارض خروج برای سفرهای خارجی

بدون شک، همه می دانید که سفرهای خارجی به راحتی سفرهای داخلی نیست و تا دقایقی قبل از خروج کشور باید اقداماتی را انجام دهید.

یکی از این اقدامات، عوارض خروج از کشور است. بهتر است عوارض خروج در روزهای قبل از پرواز پرداخت شود. اگر فراموش کردید یا فرصت این کار را نداشتید، می توانید در فرودگاه آن را انجام دهید. این کار با دستگاه های خودپرداز انجام می شود.

صندلی پرواز خود را در خانه انتخاب کنید

یکی از مراحل مهم در سفر، چک کردن مراحل است. بخشی از این مراحل چک کردن انتخاب صندلی پرواز است. با مراجعه به سایت ایرلاین مد نظرتان شما می توانید این مرحله را انجام دهید و در فرودگاه معطل نشوید.

بار به اندازه بردارید

یکی از مشکلات و معضلاتی که اغلب مسافران سفرهای خارجی با آن مواجه می شوند، مشکل اضافه بار است. همان طور که می دانید چمدان های این مسافران، قبل از مسافرت، چک می شود.

مشکل اضافه بار، یکی از رایج ترین دردسرهای این مرحله است. بنابراین پیش از مسافرت درباره وزن و اندازه ی بارهایتان، اطلاعات کافی بدست آورید. اطلاعات لازم در مورد فرودگاه های خارجی که می خواهید پروازتان را در آن مشخص کنید باید از میزان مجاز بار آگاهی داشته باشید.

سفر و ماهیت آن

حمل حیوانات در مسافرت های خارجی

یکی از مزیت های سفرهای خارجی این است که حمل حیوانات خانگی، مجاز است. شما می توانید حیوانات خود را در سفر با خود ببرید. اما باید توجه کنید که ایرلاین ها هزینه جدایی برای این مسافرت برای شما در نظر می گیرند.

لازم به ذکر است بدانید حیوانات را نمی توانید در داخل هواپیما و کنار خود نگه دارید. عموما حیوانات در قسمت بار نگه داری می شوند.

صندلی چرخدار رزرو کنید

در صورتی که شما مسافری دارید که به سختی راه می رود و یا توانایی حرکت زیادی را ندارد، می توانید صندلی چرخدار رزرو کنید. این مورد بیشتر در سفرهایی دیده می شود که به حالت درمانی و یا زیارتی است.

ایرلاین ها با وجود مقررات جدی خود اما امکانات قابل توجهی به مسافرانشان نیز ارائه می دهند که این موضوع از جمله آن هاست. البته یادتان باشد که حتما باید قبل از پرواز این مورد را رزرو کنید.

نکات پزشکی در سفرهای هوایی

سفر با هواپیما برای بیماران و افراد با شرایط خاص نیازمند اخذ مجوز پرواز است. برخی از افرادی که پیش از سفر هوایی باید از پزشک تاییدیه بگیرند عبارتند از:

 • بیمارانی که از عمل جراحی آن ها کمتر از دو ماه گذشته باشد.
 • کسانی که عضو شکسته و یا آسیب دیده دارند.
 • بیمارانی که برای مسافرت نیاز به همراه دارند. این بیماران ممکن است در راه رفتن خود دچار مشکل باشند که قبل از پرواز بهتر است برای آن ها صندلی چرخدار رزرو شود.
 • بیماران روانی که ممکن است در طول پرواز برای سایرین مشکل و مزاحمت ایجاد کنند.
 • بیماران قلبی و عروقی که به تازگی دچار سکته قلبی شده باشند.
 • بیماران ریوی، به خصوص افرادی که دچار تنگی نفس و یا آسم هستند.
 • بیمارانی که ضربه های مغزی و یا شکستگی استخوان جمجمه داشته اند.
 • بیمارانی که در اثر پرواز ممکن است دچار تهوع و سرگیجه و … شوند.
 • بیماران بیهوش و یا در حال اغما.

سایر افرادی که بدون اخذ مجوز نمی توانند پرواز کنند

 • خانم های بارداری که از بارداری آن ها 4 هفته گذشته است، نیاز به ارائه مدرک معتبر پزشکی و مهر نظام پزشکی دارند.
 • بیمارانی که بیماری های گوش و حلق و بینی دارند. مثل سینوزیت های شدید، گوش درد و …
 • نوزادانی که زیر یک هفته از تولد آن ها می گذرد.
 • بیمارانی که بیماری های واگیردار و عفونی دارند.
 • بیمارانی که بیماری های خونی مانند کم خونی و سرطان خون دارند.
 • افرادی که دچار عفونت های پوستی شدید هستند.
 • بیماران گوارشی، مثل کسانی که زخم معده دارند و یا اثنی عشر آن ها خون ریزی دهنده است.
 • افرادی که دچار انسداد روده و یا فتق های شکمی هستند.
 • بیماران کهنسال و ناتوان جسمی

لازم به ذکر است بدانید، این بیماران برای پرواز نیازمند نامه تاییدیه می باشند. همچنین اگر ایرلاینی تشخیص دهد که بیمار قادر به مسافرت نیست می تواند از پرواز وی ممانعت به عمل بیاورد. در این صورت کنسلی بلیط با قوانین اولیه صورت خواهد گرفت.

سفر و ماهیت آن

مزیت های سفر با تور

بدون شک یکی از رایج ترین سفرهایی که امروزه گردشگران زیادی از آن استقبال می کنند، سفر با تور است. چرا که این سفر مزیت های زیادی دارد.

یکی از مهم ترین مزیت های این سفر، این است که شما می توانید به راحتی و با پرداخت مبلغی در تمام طول مسافرت، فعالیت های مورد نظر خود را انجام دهید.

همچنین شما در مسافرت با تور می توانید به اکثر مناطق و نقاط تاریخی و مد نظر خود در مقصد بروید. در زمان کوتاه میزان بازدهی زیادی از مسافرت خود داشته باشید.

همچنین هزینه های پرواز و هتل شما نسبت به حالتی که بدون تور مسافرت می کنید، کمتر خواهد شد. برای سفر خارجی که مرتبه اولی است که می روید، بهتر است از تور استفاده کنید.

به طور کلی سفر با تور، برای مسافرینی که قصد دارند برای اولین بار به شهر و یا کشور جدیدی سفر کنند بسیار مفید می باشد. چرا که تورها دارای راهنما هستند و در کمترین زمان ممکن مسافران را با بیشترین و مهم ترین جاذبه های گردشگری منطقه مورد نظر آشنا می کنند.

مزایای سفر شخصی و بدون تور

همان طور که اشاره نمودیم افرادی که برای اولین بار قصد دارند به منطقه ای سفر کنند یا افرادی که حوصله رزرو بلیط و یا رزرو هتل و محل اقامتگاه ندارند اغلب سفر با تور را انتخاب می کنند.

اما این نکته در سفر با تور وجود دارد که تمام مسافرین باید طبق برنامه ریزی تور عمل کنند. در واقع هیچ انعطاف پذیری در تورهای گردشگری وجود ندارد. چرا که از قبل تمام برنامه های تور، تعیین شده است.

به همین دلیل، برخی افراد نمی توانند با این برنامه های از پیش تعیین شده کنار بیایند و خودشان را با دیگران، وفق دهند. این افراد ترجیح می دهند خودشان به مسافرت بروند و برنامه های سفر خود را خودشان تنظیم کنند.

سفر و ماهیت آن

قوانین و مقررات بیمه مسافرتی

بیمه مسافرتی برای هر مسافر و با توجه به محل سفر و شرکت بیمه کننده، می تواند متفاوت باشد. در این مقاله به بررسی برخی از قوانین بیمه و اصطلاحات بیمه می پردازیم. برخی از این اصطلاحات عبارتند از:

بیمه گزار یا مسافر: شخصی است حقیقی یا حقوقی که با پرداخت حق بیمه، جان و مال یا مسئولیت خود یا دیگری را تحت پوشش بیمه قرار می دهند.

بیمه گر: شخصی حقوقی که در مقابل دریافت حق بیمه، جبران خسارت و یا پرداخت مبلغ مشخصی را در صورت بروز حادثه متعهد می شود.

نماینده فروش: کسی است که واسطه بین بیمه گر و بیمه گذار است. این فرد می تواند تمامی قوانین مورد نظر بیمه گر را برای بیمه گذار توضیح دهد. به نوعی نماینده فروش نقش بیمه گر را برای بیمه گذار دارد.

سفر و ماهیت آن

سوالات متداول

مسافرت چیست؟

به هر جابه جایی از یک مکان به مکان دیگر، سفر می گویند. این جابه جایی ممکن است از یک شهر به شهر دیگر و حتی کمتر از یک ساعت طول بکشد.

آیا سفر فقط برای تفریح است؟

خیر، سفر، انواع مختلفی دارد مثل سفر کاری، سفر ورزشی، سفر زیارتی، سفر دیپلماتیک و …

چه کسانی برای اولین بار در طول تاریخ شروع به سفر کردند؟

رومیان ثروتمند، اولین کسانی بوند که سفر را ابداع نمودند. به این صورت که برای تفریح به ویلاهای تابستانه خود می رفتند.

هدف از سفر کردن چیست؟

در حال حاضر، مردم برای سفر کردن، اهداف مختلفی دارند که شامل آرامش، بازدید از مکان های تاریخی، سفر به مقاصد ورزشی، استفاده از امکانات پزشکی، بازدید از اماکن مذهبی، هدف های کاری، سفر برای بازدید دوستان و آشنایان و … است.

دلیل سفر کردن انسان ها چیست؟

دلایل سفر کردن، بسیار متنوع است. در واقع هر شخصی دلیل خودش را برای سفر دارد. مثل استراحت کردن، آشنایی با اقوام مختلف، یادگیری زبان های خارجی، آشنایی با فرهنگ و غذاهای مختلف، فرار از شلوغی و ترافیک و … .

چند نوع سفر داریم؟

سفر تنهایی یا مجردی، سفر خانوادگی، ماه عسل، سفر با دوستان، سفر کاری، سفر ماجراجویانه، سفر ورزشی، سفر دریایی، سفر دیپلماتیک

سفر کردن چه فوایدی برای انسان ها دارد؟

بهبود مهارت های اجتماعی و ارتباطی، خودشناسی، افزایش تحمل، افزایش اعتماد به نفس، تقویت مهارت های ارتباطی و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب مرتبط