بعضی از مسافران ترجیح می دهند که برای سفر به کشورهای خارجی از ماشین شخصی خود استفاده کنند یا این که پس از رسیدن به مقصد برای جابجایی از ماشین های اجاره استفاده نمایند. در این زمان باید این افراد برای رانندگی در کشور دیگر حتماً گواهینامه بین المللی داشته باشند. به طور کلی می توان گواهینامه بین المللی را نوعی گواهینامه دانست که افراد با کمک آن می توانند اجازه رانندگی با موتورسیکلت و خودرو را در کشورهای دیگر داشته باشند. معمولاً صدور گواهینامه بین المللی رانندگی توسط کانون اتومبیل رانی انجام می گردد.

اما امروزه بعضی از شرکت‌ ها یا آژانس های مسافرتی علاوه بر ارائه خدمات مسافرتی، صدور گواهینامه بین المللی را نیز انجام می دهند. در نتیجه افرادی که از طریق این شرکت ها سفر می کنند می توانند در کشور مقصد نیز شخصا رانندگی کنند. البته دقت داشته باشید که قبل از هر چیز باید تمامی قوانین مربوط به راهنمایی و رانندگی کشور مقصد را مطالعه کنید. در این مطلب قصد داریم که اطلاعات بیشتری در مورد صدور مجوز رانندگی در خارج از ایران در اختیار شما دوستان عزیز قرار دهیم با ما همراه باشید.

صدور گواهینامه بین المللی چگونه است

صدور گواهینامه بین المللی

صدور گواهینامه بین المللی رانندگی:

برای این که بتوانید از وسایل نقلیه مانند موتور سیکلت و اتومبیل در کشور های دیگر استفاده کنید باید با قوانین مربوط به شرایط راهنمایی رانندگی هر کشور آشنا باشید. از جمله این شرایط و قوانین می ‌توان به رسیدن به سن قانونی، داشتن بیمه شخص ثالث و …. اشاره نمود. البته یکی از مهم ترین قوانین برای استفاده از وسایل نقلیه در کشورهای دیگر داشتن مجوز لازم مانند گواهینامه بین المللی رانندگی می باشد. گواهینامه بین المللی رانندگی را می توان سندی به شکل یک دفترچه یا کارت یا حتی با ترکیبی از این دو دانست.

صدور گواهینامه بین المللی معمولاً توسط مراجع ذیصلاح هر کشور انجام می گردد. در نتیجه فرد با این گواهینامه می تواند با وسایل نقلیه مختلف در کشورهای دیگر رانندگی کند. دقت داشته باشید که برای صدور مجوز رانندگی در خارج از ایران باید ابتدا گواهینامه رانندگی ملی مربوط به کشور خود را داشته باشید. به زبان ساده تر یعنی این که گواهینامه بین المللی رانندگی زمانی اعتبار دارد که به همراه گواهینامه ملی کشور شما باشد.
همچنین می توان گفت صدور گواهینامه بین المللی رانندگی توسط سازمان جهانی اتومبیل رانی در کشورهایی که زیر مجموعه این سازمان هستند انجام خواهد شد. البته امروزه شما می توانید برای دریافت این گواهینامه از طریق آژانس های مسافربری نیز اقدام نمایید.

شرایط لازم برای صدور گواهینامه بین المللی چیست

شرایط

شرایط لازم برای صدور گواهینامه بین المللی:

به طور کلی می ‌توان گفت که صدور هر مجوزی در زمینه ‌های اجتماعی، اقتصادی یا فرهنگی نیازمند قوانین و شرایط خاصی خواهد بود که این قوانین معمولاً از طرف مرجع صادر کننده آن ها تعیین می شود. در واقع ثبت نام و صدور گواهینامه بین المللی نیز مانند دیگر مجوزها دارای شرایط خاصی خواهد بود. از جمله این شرایط می‌ توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • داشتن گواهینامه ملی مربوط به کشور خود
 • پرداخت هزینه های مربوطه
 • مطالعه قوانین مربوط به راهنمایی و رانندگی کشور مقصد
 • اطمینان از معتبر بودن گواهینامه بین المللی رانندگی در کشور مقصد
 • داشتن پلاک ترانزیت برای افرادی که قصد سفر با وسایل نقلیه شخصی را دارند.
 • داشتن مجوز عبور گمرکی
 • و….

در نهایت می توان گفت صدور گواهینامه رانندگی بین المللی بدون رعایت شرایط و همچنین قوانین تعیین شده جرم محسوب می ‌شود و طبق قانون دارای مجازاتی مانند حبس تعزیری خواهد بود.

مراحل مربوط به صدور گواهینامه بین المللی چیست

مراحل

مراحل و هزینه های مربوط به گواهینامه بین المللی رانندگی:

صدور گواهینامه بین المللی را می توان شامل چند مرحله دانست که عبارت است از تهیه مدارک، پرداخت هزینه و دریافت مدرک که هر کدام از این مراحل را به صورت جداگانه و مختصر در زیر توضیح داده ایم.

تهیه مدارک:

اولین قدم برای صدور گواهینامه بین المللی را می توان تهیه مدارک دانست. از جمله مدارک مورد نیاز می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • گواهینامه معتبر ملی و معتبر از کشور مبدا
 • یک قطعه عکس با حجاب اسلامی و تمام رخ سه در چهار
 • تصویر یا اصل صفحه اول گذرنامه
 • تکمیل کردن فرم درخواست هم به زبان انگلیسی و هم فارسی
 • درج تاریخ تولد شخص به میلادی در بخش انگلیسی فرم درخواست

ثبت نام و پرداخت هزینه ها:

معمولاً برای ثبت نام و پرداخت هزینه ها جهت صدور گواهینامه بین المللی باید به دفاتر اصلی کانون اتومبیل رانی و جهانگردی مراجعه نمایید. اما همان طور که در بالا گفته شد امروزه بعضی از آژانس های مسافربری با نمایندگی ها اتومبیل رانی و جهانگردی در ارتباط هستند. بنابراین شما می ‌توانید با ارائه مدارک به این آژانس ها و پرداخت هزینه های مورد نظر به راحتی گواهینامه بین المللی رانندگی خود را دریافت نمایید.

مدت اعتبار گواهینامه بین المللی:

پس از آن که مراحل ثبت نام و همین طور صدور گواهینامه بین المللی رانندگی با موفقیت انجام گردید، کد رهگیری به متقاضی داده می شود. البته کمی زمان خواهد برد تا گواهینامه بین المللی به آدرس متقاضی ارسال گردد. همچنین بهتر است بدانید که طبق انتخاب متقاضی مدت اعتبار این گواهینامه بین یک سال تا سه سال خواهد بود. دقت داشته باشید که امکان تمدید مجدد این مجوز وجود نخواهد داشت. بنابراین پس از آن که مدت اعتبار آن به پایان رسید باید برای دریافت دوباره گواهینامه بین المللی رانندگی اقدام نمایید.

نکات مهم:

 • بهتر است بدانید که کشورهای ایالات متحده آمریکا، کشورهای اروپایی، استرالیا، امارات متحده عربی و همچنین کانادا نسبت به صدور مجوز رانندگی در خارج از ایران بسیار سخت گیرانه عمل نموده اند. در نتیجه برای این که بتوانید در این کشورها رانندگی کنید علاوه بر گواهینامه رانندگی بین المللی باید حتماً اصل گواهینامه رانندگی ملی را نیز همراه داشته باشید.
 • یک نکته مهم دیگر آن است که شخص دارنده این گواهینامه باید نسبت به قوانین و مقررات تعیین شده برای اقامت یا اشتغال در کشور مقصد آشنا باشد و به آن ها عمل نماید‌.
 • همچنین می ‌توان گفت برای این که بتوانید در دیگر کشورها ماشین اجاره کنید باید حتما اصل گواهینامه ملی کشور خود را همراه داشته باشید.
 • علاوه بر تمامی این موارد در هنگام صدور گواهینامه بین المللی جدید داشتن اصل گواهینامه رانندگی بین المللی قبلی لازم و ضروری است.