بیمه نامه مسافرتی را می توان از جمله الزامات سفرهایی خارجی دانست. در واقع افراد برای هدف های متفاوتی مانند گذراندن اوقات فراغت، تجدید قوا، تجارت یا کسب و کار و…. سفر می کنند. البته نمی توان با قاطعیت گفت که این سفر بدون حوادث خواهد بود. بنابراین باید ضمانتی برای هزینه های مالی که به صورت غیر منتظره ایجاد می شوند در نظر گرفته شود. یکی از بهترین راه ها برای جبران هزینه ‌های غیر منتظره و پیش ‌بینی نشده صدور بیمه نامه مسافرتی  می باشد.

به طور کلی می‌ توان گفت که صدور بیمه نامه مسافرتی برای مسمومیت های ناشی از غذاهای خارجی، بیماری هایی که به دلیل تغییرات آب و هوایی یا دریا زدگی ایجاد می‌ شوند، سرماخوردگی های شدید در مناطقی که سرد سیر هستند و… اهمیت دارد.

البته این موارد تنها مربوط به تهدیدات سلامت فرد خواهد بود. در صورتی که این بیمه نامه می تواند مسائل دیگری که گریبان گیر مسافران می شود را نیز پوشش دهد. از جمله این مسائل می توان به مفقود شدن مدارک شناسایی، تاخیر یا گم شدن بار، مشکلات حقوقی در هنگام رعایت نکردن قوانین و…. اشاره کرد.

معمولا بروز چنین مسائلی در سفرهای خارجی که بسیاری از افراد با محیط و همچنین زبان آن کشور آشنایی ندارد نگران کننده خواهد بود. در نتیجه صدور بیمه نامه مسافرتی  می تواند راه حل بسیار مناسبی برای مقابله با چنین تهدیداتی باشد.

در این مطلب قصد داریم که اطلاعات بیشتری در مورد این موضوع در اختیار شما دوستان عزیز قرار دهیم، با ما همراه باشید.

چگونگی صدور بیمه نامه مسافرتی:

همان طور که گفته شد بیمه نامه مسافرتی از مسافران در برابر وقایع احتمالی محافظت خواهد کرد. بهتر است بدانید که در بعضی از سفارتخانه ‌ها وجود این بیمه نامه برای اخذ ویزا لازم و ضروری خواهد بود. اما در دیگر سفارتخانه ‌ها به داشتن این بیمه ‌نامه تنها توصیه شده است. بهتر است بدانید که اختلاف ارز در کشورهای خارجی و کشور ما بسیار زیاد است، در نتیجه هزینه های درمان برای فرد بسیار سنگین خواهد شد. در این زمان وجود بیمه نامه مسافرتی بسیار مهم خواهد بود. زیرا می تواند هزینه های درمان را پرداخت کند. حتی ممکن است مثلا چمدان مسافران که حاوی وسایل مهم آن ها است مفقود گردد. در این زمان نیز وجود بیمه نامه مسافرتی باعث می شود تا هزینه های مربوط به خسارت مفقود شدن چمدان به مسافر بازگردد. به طور کلی می‌ توان گفت استفاده از این خدمات می تواند مزایای بسیار زیادی برای افراد به همراه داشته باشد.

امروز راه های متفاوتی برای استفاده از این خدمت  وجود دارد. اما معمولی ترین و همچنین اولین راه برای دریافت بیمه نامه مسافرتی صدور آن توسط آژانس های مسافرتی می باشد. در واقع افراد می ‌توانند در هنگام مراجعه به آژانس های مسافرتی خدمات مربوط به صدور بیمه نامه مسافرتی را نیز دریافت کنند. به طور کلی آژانس های مسافرتی با شرکت ‌های بیمه مختلفی کار می کنند. در نتیجه می توانند برای هر فرد با توجه به وضعیت شخص و همچنین شرایط سفر بیمه نامه متفاوتی را صادر نمایند.

 

چگونگی صدور بیمه نامه مسافرتی

صدور بیمه نامه مسافرتی

انواع بیمه نامه در آژانس های مسافرتی:

صدور بیمه نامه مسافرتی  به دو صورت گروهی و انفرادی برای سفرهای خارجی یا داخلی انجام می گردد. به طور کلی این بیمه نامه ها دارای انواع مختلفی می باشند که شامل موارد زیر است:

 • هزینه های بستری شدن یا هزینه های پزشکی در هنگام بروز حادثه
 • هزینه های ضروری مربوط به دندانپزشکی
 • بازگرداندن جسد در صورت فوت به ایران
 • بازگرداندن یا انتقال فرد به کشور در هنگام بروز حادثه
 • بازگشت اعضای درجه یک به همراه فرد
 • پرداخت هزینه بازگشت به ایران به دلیل فوت اقوام
 • هزینه های تحویل دارو
 • هزینه های به سرقت رفتن یا گم شدن مدارک شناسایی
 • هزینه های مربوط به تأخیر در حرکت
 • هزینه های مربوط به مسائل حقوقی
 • و…
شرایط بیمه نامه در آژانس های مسافرتی چگونه است

انواع بیمه نامه

شرایط بیمه نامه در آژانس های مسافرتی:

معمولا صدور بیمه نامه مسافرتی  در آژانس های مسافرتی دارای شرایط و ضوابط خاصی است که با توجه به عوامل تعیین کننده مشخص می شود. از جمله عوامل مهم برای صدور این بیمه نامه ها می توان به مدت زمان سفر، سن بیمه گذار، سقف تعهدات و… اشاره نمود.

 

چگونگی پیگیری خسارت:

همان طور که گفته شد صدور بیمه نامه مسافرتی برای سفرهای داخلی و خارجی اهمیت بسیار زیادی دارد. زیرا می تواند خسارت های مربوط به حوادث و اتفاقات پیش بینی نشده را جبران نماید. بهتر است بدانید در صورتی که چنین مشکلاتی برای شخص پیش آیند مسافر باید با شماره تماس درج شده بر روی بیمه نامه مسافرتی تماس بگیرد. سپس مواردی مانند نام و شماره بیمه نامه و همچنین حادثه ای که رخ داده است را بیان کند.

در این زمان شرکت کمک رسان با توجه به حادثه ای که ایجاد شده است اقدامات مورد نیاز را آغاز می کند‌. البته ممکن است بعضی از این شرکت ها خدمات مربوط به حادثه را نداشته باشند. در این صورت بیمه گذار باید خود پیگیر خسارت باشد و هزینه را پرداخت کند. سپس در نهایت با توجه به صورت حساب های پرداخت شده، هزینه های مربوطه را از کشور خود دریافت کند‌.

 

چگونگی پرداخت خسارت

پیگیری خسارت

چگونگی پرداخت خسارت:

پس از صدور بیمه نامه مسافرتی نحوه پرداخت خسارت نیز مشخص می شود. پرداخت خسارت به دو صورت کلی انجام می گردد. در واقع بعضی از شرکت ها به صورت مستقیم با ارگان هایی مانند بیمارستان ارتباط داشته و هزینه ها به صورت مستقیم به آن ارگان پرداخت می شوند. اما در روش دیگر شرکت ها هزینه های مربوط به خسارت های ایجاد را به حساب فرد بیمه گذار واریز خواهند کرد که این مورد بیشتر مربوط به مواردی همچون تاخیر هواپیما خواهد بود.

جهت اطلاعات بیشتر اینجا کلیک نمایید.