<

09909282663 

بهترین روش خرید بلیط هواپیما برای سفر خارجی

بلیط هواپیما

خرید بلیط هواپیما، یکی از پارامترهای مهم در پروسه سفر به کشورهای خارجی چه برای تفریح و چه برای سفر کاری یا مهاجرت است.

شرکت‎های ایرلاین و هواپیمایی که در اختیار دارند بسیار متنوع هستند و در نتیجه بلیط هواپیما نیز دارای انواع متعددی است. هر کدام از انواع بلیط هواپیما، خصوصیات، مزایا و معایب خاص خود را دارند. در ادامه توضیحات گسترده‌ای در خصوص انواع بلیط‌های هواپیما و همچنین راهکارهایی برای تهیه بلیط ارزان در اختیارتان قرار می‌دهیم.

پس تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

خرید بلیط هواپیما

یک نکته مهم در تهیه بلیط هواپیما

قبل از اینکه به انواع بلیط هواپیما و مزایا و معایب هر کدام پرداخته شود، ذکر این نکته لازم است که اولین نکته برای تهیه بلیط هواپیما در سفر خارجی، فاصله بین کشور مبدا تا مقصد، و شرکت‌های هواپیمایی فعال در این خط هواپیمایی است.

به عنوان مثال، در بعضی موارد ممکن است به دلایل مختلف از جمله فاصله زیاد بین دو کشور، پرواز مستقیم بین کشور مبدا و مقصد وجود نداشته باشد. لذا در این شرایط پای کشور سومی به میان می‌آید که خطوط پروازی آن بین هر دو کشور فعال هستند. در نتیجه برای سفر از کشور مبدا به کشور مقصد، ابتدا باید به کشور سوم پرواز کرد و سپس از کشور سوم به کشور مقصد حرکت نمود.

در نتیجه این دسته از پروازها شرایط خاص خود را دارند. اگر به دنبال چنین سفرهایی هستید، اولاً تمام شرایط را مد نظر قرار داده و حتی با یک شخص مطلع در این زمینه مشورت کنید.

از طرف دیگر می‌توانید به جای بلیط‌های سیستمی به دنبال بلیط‌های چارتری باشید. زیرا بعضاً شرکت‌ها و آژانس‌های هواپیمایی بین المللی در کشورمان، با آژانس‌ها و شرکت‌های هواپیمایی کشورهای مختلفی همکاری می‌کنند و همین موضوع باعث می‌شود که شرایط تهیه بلیط در سفرهای طولانی برای مسافرین بسیار ساده‌تر باشد.

انواع پروازهای غیرنظامی

با توجه به پیشرفت‌های خاصی که در حوزه تکنولوژی وجود داشته، امروزه صنعت مسافربری هوایی هم پیشرفت خاصی پیدا کرده است.

در این لحظه شرکت‌های گوناگونی در زمینه جابجایی مسافر در سراسر دنیا از جمله در کشور ما فعالیت می‌کنند. به صورت کلی در صنعت هواپیمایی، دو نوع پرواز سیستمی و پرواز چارتری را داریم که هر کدام خصوصیات خود را دارند.

همچنین این دو نوع پرواز دارای شرایط خاصی از لحاظ نوع بلیط، هواپیما، قیمت و… هستند که به آن اشاره می‌کنیم.

پرواز سیستمی

بلیط هواپیماپرواز سیستمی که از آن با نام پرواز زمان بندی شده هم یاد می‌شود، به دسته‌ای از پروازهای هواپیمایی گفته می‌شود که کاملا دارای زمان بندی و مسیر حرکتی مشخصی هستند.

شرکت‌های هواپیمایی بسته به نوع فعالیت، هواپیماهایی که در اختیار دارند و پروازهای سیستمی را برنامه ریزی می‌کنند.

نکته قابل توجه در خصوص پرواز سیستمی این است که تمامی بلیط‌ های هواپیمای سیستمی، توسط شرکت هواپیمایی به فروش می‌رسد. در نتیجه گاها، اتفاق می‌افتد که بلیط‌های یک پرواز از چند ماه قبل فروخته شده است که عمدتاً این موضوع در زمان‌هایی که با پیک مسافرت مواجه هستیم کاملاً مشهود است.

مزایا و معایب بلیط سیستمی

اولین مزیت قابل توجه بلیط هواپیما سیستمی، زمان بندی دقیق آن است که می‌توانید متناسب با تاریخ مد نظرتان، بلیط سیستمی را خریداری کنید. با این وجود، پر بودن لیست و نبودن جای خالی ممکن است در فرایند خرید بلیط شما را دچار مشکل کند.

لذا برای خرید بلیط سیستمی حتما باید از یک الی چند هفته قبل اقدام کنید. در نتیجه این موضوع به خودی خود می‌تواند در خصوص سفرهای لحظه‌ای مشکل ساز شود.

از طرفی در خصوص بلیط سیستمی این مزیت وجود دارد که در صورت لغو سفرتان، شما می‌توانید تا 24 ساعت قبل از ساعت پرواز، بلیط را کنسل کنید و مقدار قابل توجهی از پولی که بابت بلیط داده‌اید را پس بگیرید.

از طرفی قیمت بلیط سیستمی برای کودکان 2 تا 12 سال، نسبت به بلیط‌ های بزرگسالان پایین‌تر است.

پرواز چارتر

بلیط چارتر، بلیط‌هایی هستند که توسط شرکت‌ها و آژانس‌های فعال در زمینه گردشگری فروخته می‌شوند.

واژه چارتر به معنای “دربست اجاره کردن” است. بلیط هواپیمای چارتر دسته‌ای از بلیط هواپیما است که آژانس‌های هواپیمایی به صورت مستقیم آن را از شرکت مسافرتی اجاره می‌کنند و سپس خودشان در قالب تور و پروازهای یکطرفه و دوطرفه در اختیار مشتریان قرار می‌دهند. در نتیجه سود و ضرر این دسته از بلیط‌ها کاملاً به آژانس هواپیمایی مربوط می‌شود.

در کنار این موضوع عموماً زمان بندی خاصی برای این دسته از بلیط‌ها وجود ندارد و آژانس هواپیمایی بسته به تور مسافرتی که در اختیار دارد، انواع مختلفی از بلیط‌های مسافرتی داخلی و خارجی را در اختیار مسافران قرار می‌دهد.

ذکر این نکته لازم است که چارتر در خصوص بلیط قطار هم به کار برده می‌شود که البته در کشور ما تقریباً فقط برای هواپیما استفاده می‌شود.

خرید بلیط هواپیما چارتر

عموماً آژانس‌های هواپیمایی صندلی هواپیما را از شرکت‌های هواپیمایی اجاره می‌کنند و آن را همراه با هتل و یکسری خدمات دیگر در اختیار مشتریان قرار می‌دهند.

در حالی که به صورت کلی در خصوص بلیط‌های سیستمی، چنین اتفاقی نمی‌افتد و صفر تا صد فرآیند عرضه بلیط در اختیار شرکت هواپیمایی است. همچنین شرکت‌های هواپیمایی فقط مسئولیت بلیط فروشی را بر عهده دارند و کاری به اسکان مسافران نخواهند داشت.

مزایا و معایب بلیط چارتر

نکته قابل توجهی که در خصوص بلیط چارتر وجود دارد، قیمت پایین‌تر آن نسبت به بلیط سیستمی است که مهمترین مزیت این دسته از بلیط‌ها به حساب می‌آید. گاهی می‌توان یک بلیط چارتر را با قیمتی حتی پایین‌تر از یک چهارم قیمت اصلی آن تهیه کرد. این موضوع مخصوصاً در مورد تورهای مسافرتی موسوم به تورهای لحظه آخری بیشتر به چشم می‌آید.

با این وجود در زمان‌هایی که مسافر زیاد بوده و به نوعی پیک سفرهای داخلی و خارجی به حساب می‌آید، قیمت بلیط هواپیما چارتر هم بالا رفته و در بعضی مواقع ممکن است بالاتر از بلیط سیستمی باشد.

لذا بلیط چارتر دارای قیمت متغیری است و کاملاً به شرایط سفر، آژانس هواپیمایی، زمان سفر و پارامترهایی از این دست وابسته است. در کنار موارد ذکر شده بلیط چارتر معایبی نیز دارد. مهمترین مشکل این دسته از بلیط‌ها، این است که کنسلی برای آن‌ها وجود ندارد. در نتیجه اگر به هر دلیلی پرواز را از دست بدهید، پول بلیط به شما پس داده نخواهد شد. لذا بهتر است قبل از خرید بلیط چارتر، حتماً تمام جوانب کار را بسنجید.

مشکل دیگر بلیط چارتر، این است که قیمتی که برای بلیط کودکان دو الی دوازده سال در نظر گرفته می‌شود، برابر با قیمت بلیط هواپیما برای بزرگسالان است. این در حالی است که در خصوص بلیط‌ های سیستمی، قیمت بلیط برای کودکان، پایین‌تر از قیمت بلیط بزرگسالان می‌باشد.

همچنین لازم به ذکر است که در بلیط چارتر، هزینه‌ای که برای بیمه و بلیط برای نوزادان زیر دو سال در نظر گرفته می‌شود را باید در فرودگاه و به نماینده ایرلاین پرداخت کنید.

انواع بلیط هواپیما

همانطور که به آن اشاره شد، بلیط هواپیما دارای انواع مختلفی است که هر کدام مزایا و معایب خاص خود را دارند. لذا با آشنایی با انواع مختلف آن و سنجیدن ویژگی‌هایشان باهم می‌توان بهترین بلیط هواپیما را انتخاب نمود.

در ادامه به انواع مختلف بلیط هواپیما و مزایا و معایب آن‌ها اشاره می‌شود:

بلیط هواپیما

بلیط هواپیمای فرست کلاس (First Class)، درجه یک یا F

از نظر قیمت گران‌ترین نوع بلیط هواپیما مربوط به بلیط هواپیمای فرست کلاس است. از این بلیط به عنوان بلیط هواپیمای باکلاس‌ها نیز یاد می‌شود و بلیطی خاص برای اشخاص خاص و ویژه است.

صندلی بلیط فرست کلاس تک نفره، دارای یکسری امتیازات و امکانات ویژه است که از جمله مهمترین‌شان باید به موارد زیر اشاره شود:

• صندلی فرست کلاس یک نفره، اتاقک مانند و کاملا خصوصی است. این صندلی‌ها مبله می‌باشد. صندلی فرست کلاس، فضایی نرم و دلچسب را برای مسافر در طول سفر فراهم می‌سازد.

• امکانات رفاهی صندلی فرست کلاس، کاملا جذاب و بی‌نظیر است. این صندلی‌ها دارای تلویزیون خصوصی با کنترل مخصوص، اینترنت ماهوره‌ای به همراه لپ تاپ هستند. همچنین انواع مختلفی از نوشیدنی‌ها در طول سفر در دسترس مسافران فرست کلاس قرار می‌گیرد.

• صندلی فرست کلاس، صندلی‌های بسیار ایده آلی بوده و به صورت اتوماتیک قابلیت تنظیم شدن را دارند. در این صندلی‌ها می‌توان قسمت زیر پا، پشت، پشتی سر و… را تنظیم کرد. این صندلی به راحتی قابلیت تنظیم شدن به یک تخت خواب نرم را نیز داراست.

• بلیط هواپیمای فرست کلاس تک نفره دارای سرویس بهداشتی جداگانه است.

• همچنین در بعضی هواپیماها، یک اتاق خواب تک نفره و یا دو نفره نیز برای مسافرین فرست کلاس در نظر گرفته می‌شود که بسته به مدل هواپیما متغیر است.

بلیط هواپیما فرست کلاس

علاوه بر نکات ذکر شده، بر خلاف سایر کلاس‌های پروازی که عموما در آن غذاهای سرد و یا غذاهای کنسروی سرو می‌شود، در بلیط هواپیما فرست کلاس تک نفره، انواع غذاهای گرم سرو می‌شود و به عبارتی سرویس کترینگ فرست کلاس از کیفیت بالاتری برخوردار است.

همچنین پذیرایی در این کلاس پروازی به عهده مهمانداران با تجربه‌تر است و توجه بیشتری به مسافران خواهد شد.

همچنین در حین پروسه سوار شدن، مسافران فرست کلاس آخرین مسافرانی هستند که سوار هواپیما می‌شوند. از طرفی انتقال مسافران فرست کلاس، نسبت به دیگر مسافرین به صورت مجزا اتفاق می‌افتد.

در فرودگاه، کانتری که برای پذیرش این مسافرین وجود دارد، کاملا مجزا بوده و اولین نفراتی هستند که کارت پرواز را دریافت می‌کنند. مسافران فرست کلاس، نخستین افرادی هستند که از هواپیما پیاده خواهند شد و همچنین آخرین نفراتی‌اند که سوار هواپیما می‌شوند.

در نتیجه در طی فرایند سوار شدن و یا پیاده شدن از هواپیما، این مسافران از ایستادن صف معاف هستند.

عموما مشتریان بلیط هواپیمای فرست کلاس، سرمایه داران بزرگ، سیاستمداران و اشخاصی با وضعیت مالی بسیار خوب هستند. همچنین لازم به ذکر است که کابینی که برای مسافرین فرست کلاس وجود دارد، کاملا از مسافرین عادی جدا است.

در هواپیماهای جدید، گاهی اتاق جلسات و حتی لابی خصوصی هم در هر کابین وجود دارد تا شرایط برای برگزاری جلسات نیز فراهم باشد.

با توجه به اینکه در پروازهای فرست کلاس دو کلاس مجزا وجود دارد، عموما از هواپیماهای دو طبقه دو شرکت بوئینگ و ایرباس برای این کلاس پروازی استفاده می‌شود زیرا فضای بیشتری را در اختیار شرکت هواپیمایی قرار می‌دهد.

بلیط هواپیما فرست کلاس

مزایا و معایب مهم بلیط هواپیمای فرست کلاس

در بالا به مزایای بلیط هواپیمای فرست کلاس به طور کامل اشاره شد. با این وجود، شاید بزرگترین اشکال این کلاس پروازی، قیمت بالای آن باشد که گاهی تا سه برابر قیمت بلیط هواپیمای معمولی هم می‌رسد.

البته با توجه به امکاناتی که برای این دسته از بلیط‌ها در نظر گرفته شده، قیمت بالای آن قابل توجیه است. علاوه بر این لازم به ذکر است که در هر پرواز فقط 20 صندلی برای مسافرین فرست کلاس وجود دارد. لذا در برخی موارد، ظرفیت قسمت فرست کلاس هواپیما، خیلی زود تکمیل می‌شود.

بلیط هواپیمای درجه تجاری، کلاس تجاری (Business Class) یا C

بلیط هواپیمای بیزینس کلاس، از نظر کیفیت، بعد از بلیط فرست کلاس قرار دارد. صندلی این کلاس پروازی در دو ردیف جداگانه از هم قرار دارند.

صندلی بلیط هواپیمای کلاس تجاری، هم مبله هستند اما از نظر کیفیت نسبت به صندلی فرست کلاس از کیفیت پایین‌تری برخوردار هستند. با این وجود صندلی‌های بیزینس کلاس، نسبت به صندلی‌های معمولی بسیار نرم و راحت هستند و کاملا جا دارند. علاوه بر این، صندلی کلاس تجاری امکانات کنترلی صوتی و تصویری همگانی دارند که در بین کابین‌ها مشترک است.

بلیط هواپیمای بیزینس کلاس، امکانات رفاهی قابل توجه دیگری نیز دارد. کانتر مستقل در کنار حمل و نقل مجزا از ترمینال تا هواپیما نسبت به سایر مسافرین یکی از مهمترین مزیت‌های این کلاس تجاری است.

همچنین رسیدگی بیشتر مهماندارها و کلاس کابین جدا از دیگر مسافرین برای این بلیط‌ها در نظر گرفته شده است.

مزایا و معایب بلیط هواپیما بیزینس کلاس

علاوه بر نکات ذکر شده، یکی دیگر از مزایای بلیط هواپیما بیزینس کلاس، سرو غذای گرم است. این دسته از بلیط‌های هواپیما هم دارای کترینگ گرم هستند. با این وجود غذاهایی که در این کلاس پروازی سرو می‌شود نسبت به بلیط پرواز فرست کلاس از کیفیت پایین‌تری برخوردار است اما نسبت به بلیط پرواز اکونومی کیفیت بالاتری دارد.

هرچند کترینگ غذایی بلیط بیزینس کلاس تنوع کمتری هم نسبت به بلیط هواپیمای درجه یک خواهد داشت.

بلیط هواپیمای کلاس تجاری

از طرفی بلیط هواپیمای درجه تجاری، قیمت بالاتری نسبت بلیط هواپیمای معمولی دارد اما نسبت به بلیط هواپیما فرست کلاس از قیمت پایین‎تری برخوردار است. به صورت کلی بلیط هواپیمای درجه تجاری، دو سوم بلیط هواپیمای فرست کلاس قیمت دارد. که در بعضی موارد این عدد به یک دوم قیمت بلیط درجه یک هم می‌رسد.

در کل، این دسته از بلیط‌های هواپیما، کیفیت به نسبت قابل قبول در کنار قیمت مناسب نسبت به بلیط هواپیما فرست کلاس را دارا هستند. لذا همین موضوع سبب شده که بلیط بیزینس کلاس مخصوصا برای سفرهای طولانی مدت گزینه‌ای بسیار محبوب به شمار بیاید.

بلیط هواپیمای پرمیوم کلاس (Premium Class)

بلیط هواپیمای پرمیوم کلاس، از نظر کیفیت نسبت به دو دسته قبلی یعنی بلیط هواپیما بیزینس کلاس و فرست کلاس در رتبه پایین‌تری قرار دارد.

عموما بلیط هواپیمای پرمیوم کلاس نسبت به بلیط اکونومی دارای یکسری امکانات خاص‌‌تر مثل منوی غذایی گسترده و صندلی‌های بهتری هستند. از طرفی این دسته از بلیط‌های هواپیما قیمت بالاتری نسبت به بلیط اکونومی دارند. به صورت کلی قیمت بلیط پرمیوم چیزی در حدود سی تا سی و پنج درصد بالاتر از بلیط اکونومی است.

لازم به ذکر است که از بلیط پرمیوم کلاس، با عنوان بلیط پرمیوم اکونومی هم یاد می‌شود. با توجه به شرکت‌های هواپیمایی که در کشور ما فعال هستند، این دسته از بلیط‌ها تقریبا در کشور ما عرضه نمی‌شوند.

بلیط هواپیمایی پرمیوم کلاس

بلیط هواپیمای درجه اقتصادی، کلاس اکونومی (Economy Class) یا Y

بلیط هواپیما کلاس اکونومی، آخرین کلاس پروازی است که در کشور ما رایج است. این دسته از بلیط‌های هواپیما، بیشترین تعداد مسافرین را در یک پرواز به خود اختصاص می‌دهند.

مشتریان بلیط هواپیمای درجه اقتصادی، مسافران عادی هستند. صندلی‌های کلاس اکونومی در ردیف‌های کنار هم قرار دارند و بسته به نوع و اندازه هواپیما، گنجایش صد الی چند صد نفر را داند.

مزایا و معایب بلیط هواپیمای درجه اقتصادی

شاید مهمترین و اساسی‌ترین مزیت بلیط هواپیما کلاس اکونومی قیمت بسیار پایین‌تر آن نسبت به دیگر انواع بلیط هواپیما باشد. از طرفی در این نوع بلیط‌ ها، تعدادی روزنامه، مجله‌ تبلیغاتی و کارت راهنمای پرواز برای مسافرین به چشم می‌خورد. به صورت کلی می‌توان گفت امکانات این دسته از بلیط‌های پروازی بسیار محدودتر است.

در کنار این موارد، یک مانیتور بزرگ نیز برای مسافرین وجود دارد که برنامه‌های خاصی را پخش می‌کند. البته بسته به خط پروازی و نوع هواپیما، امکانات محدود دیگری مثل هدفون و مانیتور نیز برای مسافران کلاس اقتصادی تعبیه شده است.

همچنین لازم به ذکر است غذایی که در این کلاس پروازی سرو می‎شود نسبتا محدود است. عموما غذاهای گرم در کلاس پروازی اکونومی یا کلا به چشم نمی‌خورند و یا اینکه بسیار اندک و محدود هستند.

در کل غذاهای کنسروی، نان و سالاد جزو غذاهای بلیط هواپیمای کلاس اکونومی یا Y هستند.

بلیط هواپیمای درجه اقتصادی

صفر تا صد خرید آنلاین بلیط هواپیما خارجی

با توجه به آنلاین بودن فرایند خرید آنلاین بلیط هواپیما، خرید اینترنتی بلیط در هر ساعت شبانه روز امکان پذیر است. کافی‌ست از طریق یک سایت معتبر، اقدام به خرید بلیط هواپیما کنید.

اولین قدم برای خرید بلیط هواپیما، تعیین تاریخ و زمان سفر است. اگر سفر شما یک سفر کاری باشد، در اکثر موارد زمان و تاریخ آن مشخص است. در نتیجه به سادگی می‌توان بلیط را تهیه نمود. اما در سفرهای تفریحی، این موضوع کمی به حال و هوای شما بستگی دارد. به عنوان مثال در سفرهای تفریحی زمان و مکان سفر از سه الی چهار ماه قبل مشخص نیست. با این وجود، بهتر است بلافاصله پس از اینکه تصمیم به سفر گرفتید، برای خرید بلیط اقدام نمایید.

دومین قدم، در خرید بلیط هواپیما، انتخاب یک شرکت هواپیمایی و نوع بلیط است. بدون شک، شرکت‌های بیشماری برای خرید بلیط هواپیما وجود دارند. اما ساده‌ترین کار در این امر، جست و جو بین این شرکت‌ها و انتخاب بهترین قیمت و هواپیما و خط پروازی است تا بتوان یک سفر دلچسب و آرام را تجربه کرد.

پس از انتخاب ایرلاین، شما به پاسپورت و کارت بانکی برای خرید آنلاین بلیط هواپیما نیاز دارید. داشتن کارت بانکی با رمز پویا برای پرداخت مبلغ مورد نیاز لازم است. لذا برای خرید بلیط کافی‌ست ابتدا از طریق سایت ایرلاین، اطلاعات پاسپورت خود را از جمله نام و نام خانوادگی، تاریخ تولد، شماره پاسپورت و… را وارد کنید. سپس از طریق کارت بانکی خود، مبلغ بلیط را پرداخت نمایید.

لازم به ذکر است که حتما از معتبر بودن شرکت هواپیمایی و آژانس مسافرتی اطمینان کامل حاصل کنید زیرا کلاهبرداران اینترنتی همیشه در کمین هستند. لذا قبل از وارد کردن اطلاعات بانکی، حتما تمام جوانب سایت عرضه کننده بلیط و تور مسافرتی را بررسی کنید.

بلیط هواپیمای اکونومی کلاس

همچنین اطلاعاتی مانند ایمیل، آدرس، شماره تلفن و … حتما باید درست وارد شود تا بعد از خرید بلیط، مشکلی پیش نیاید.

قدم بعدی که پس از تهیه بلیط باید برداشته شود، دریافت کارت پرواز یا به اصطلاح چک این (Cheek in) است. در پروازهای خارجی، 24 ساعت قبل از زمان پرواز، شخص باید بلیط هواپیما را تحویل دهد و به جای آن کارت پروازی‌اش را دریافت کند.

البته این مرحله به صورت آنلاین نیز امکان پذیر است و با توجه به عدم معطلی که در آن وجود دارد، بهترین گزینه به حساب می‌آید. کافی‌ست 24 ساعت قبل از پرواز به سایت شرکت هواپیمایی مراجعه کنید. اطلاعات خود را وارد نموده و کارت پرواز را در مدت زمان بسیار کوتاهی دریافت کنید.

به منظور دریافت آنلاین کارت پرواز، کافی‌ست به سایت ایرلاین مد نظر بروید. پس از آن شماره مسافر و یا کد رزرواسیون را در سایت ایرلاین وارد نمایید. پس از آن، اطلاعات پروازی مانند زمان و تاریخ و شماره پرواز، فرودگاه مبدا و مقصد و همچنین کلاس پروازی را چک کنید.

بعد از درستی این موارد، صندلی‌تان را انتخاب و تایید کنید. در نهایت اطلاعات کارت پروازتان را در ایمیل و یا تلفن همراهتان، ذخیره کنید. در صورت لزوم و برای اطمینان بیشتر می‌توانید کارت پروازی را پرینت بگیرید.

یک نکته مهم در انتخاب صندلی، این است که اگر از پرواز می‌ترسید و یا در حین سفر تلاطم‌های هوایی حال شما را بد می‌کند، بهتر است از صندلی‌های وسط هواپیما و یا صندلی‌های نزدیک بال آن استفاده کنید.

صندلی‌های وسط هواپیمایی و همچنین صندلی نزدیک به بال، به دلیل دور بودن از طرفین هواپیما تکان هوایی کمتری دارند. از طرفی، صندلی‌های عقب هواپیما، چشم انداز زیبایی از آسمان را به شما خواهند داد و در عین حال تلاطم در آن قسمت بیشتر است.

لازم به ذکر است که از طریق سایت seatguru می‌توانید موقعیت‌ صندلی‌های هر هواپیما را در قسمت Seat Map مشاهده کرده و آن را مناسب با شرایط خود انتخاب کنید.‌

تهیه بلیط به صورت آنلاین

تا اینجا شما تقریبا تمام موارد لازم برای خرید بلیط هواپیما به مقصد خارج از کشور را رعایت کرده‌اید. حالا دیگر زمان پروازی رسیده است. کافیست حدود یک و نیم یا دو ساعت قبل از زمان پرواز در فرودگاه حاضر باشید تا پس از چک کردن اطلاعات پروازی، سفری بی‌خطر را تجربه کنید.

لازم به ذکر است که اگر از یک آژانس هواپیمایی معتبر در زمینه خرید بلیط هواپیما، برای تهیه بلیط هواپیما اقدام کنید، قطعا مشاورینش در تمام مراحل همراه شما خواهند بود و اطلاعات دقیقی در اختیار شما قرار می‌دهند.

لذا اگر قبل از خرید بلیط، مشاورین و کارشناسان فروش یک آژانس هواپیمایی، پاسخگوی دقیق سوالات شما نبودند بهتر است از خرید بلیط از این آژانس صرف نظر کنید. زیرا به احتمال زیاد در صورت بروز مشکل به شما کمک زیادی نخواهند کرد.

چند راهکار برای خرید ارزان بلیط هواپیما

با توجه به بالا رفتن قیمت بلیط هواپیما، اشخاص زیادی به دنبال خرید بلیط با قیمتی مناسب هستند. زیرا همه‌ ما عاشق این هستیم که هم سفر لذت بخشی را تجربه کرده و هم هزینه کمتری را پرداخت کنیم. لذا در ادامه چند راهکار برای خرید بلیط هواپیما با قیمتی پایین‌تر ارائه می‌دهیم:

انتخاب تورهای لحظه آخری: بدون شک این ایده کمی بیش از حد هیجان انگیز است! با این وجود می‌تواند یک ایده کاملا به صرفه باشد. لذا اگر شما عاشق سفر باشید و خیلی هم به مقصد اهمیت نمی‌دهید بهترین گزینه برای‌تان سفرها و تورهای لحظه آخری است.

بعضی از آژانس‌های گردشگری برای خالی نماندن تورهای مسافرتی‌شان تخفیفات خوبی را ارائه می‌دهند. این تورها علاوه بر بلیط هواپیما دارای امکاناتی مانند هتل، غذا و… نیز هستند که می‌تواند یک سفر جذاب را برای شما به ارمغان بیاورد.

بلیط هواپیما را از هفت هفته قبل رزرو کنید: شاید منطقی به نظر نرسد، اما خرید بلیط هواپیما از مدت‌ها قبل، یکی از روش‌هایی است که برای خرید بلیط هواپیما با قیمتی بسیار پایین‌تر وجود دارد.

اگر سفر شما جوری‌است که برنامه‌ای کاملا از پیش تعیین شده دارد، بهتر است 7 هفته قبل از سفر به فکر تهیه بلیط هواپیما باشید.

خرید آنلاین بلیط هواپیمای سفر خارجی

بلیط یکطرفه بخرید: قطعا هنگامی که به سفری می‌روید، ترجیح‌تان خرید بلیط دوطرفه است. زیرا این خرید باعث آسایش خیال شما شده و استرس کمتری را به همراه دارد. با این وجود خرید بلیط یکطرفه می‌تواند گزینه‌ای مناسب‌تر برای خرید ارزان بلیط هواپیما باشد. زیرا در این صورت اولا اگر زمان سفر جابجا شد ضرری نخواهید کرد و می‌توانید با خیال راحت از مسافرت تان لذت ببرید. در ثانی، می‌توانید برای برگشت، از بین بلیط‌های مختلف، ارزان‌ترین و بهترین آن‌ها را انتخاب کنید.

اصل 24 ساعت را در نظر داشته باشید: در بعضی از ایرلاین‌ها، اگر بلیط 24 ساعت مانده به پرواز کنسل شود، هزینه بلیط به مشتری برگردانده می‌َشود. البته در بعضی از ایرلاین‌ها، این قانون وجود ندارد. لذا در هنگام خرید باید این نکته را نیز در نظر بگیرید تا بهترین نوع بلیط هواپیما را تهیه کنید و در صورت نیاز بلیط‌تان را کنسل کنید.

چند نکته کلیدی در خرید بلیط هواپیما برای سفرهای خارجی

• برای وارد کردن اسم و فامیل در بلیط، حتما به یاد داشته باشید که اسم و فامیل دقیق و کامل شناسنامه‌ای خود را وارد کنید. پسوند و پیشوندها را از یاد نبرید. زیرا جا افتادن کوچکترین کلمه‌ای در این خصوص ممکن است در فرودگاه، چه به هنگام سوار شدن و چه هنگام ورود به کشور مقصد شما را دچار مشکل کند.

• در هنگام تایپ اسم و فامیل شما، چه توسط خودتان و چه کارشناس فروش، باید دقیقا همان تلفظ ذکر شده در گذرنامه وارد شود. در غیر این صورت، قطعا در کشور مقصد به مشکل خواهید خورد.

لذا حتما قبل از صدور کامل بلیط هواپیما، به این نکته توجه کنید. قبل از صدور بلیط، حتما تمام اطلاعات را چک کنید.

• برای سفر به کشورهایی که به ویزا نیاز دارید، حتما این نکته را در نظر داشته باشید که اگر ویزای‌ شما محدود است حتما در بازه زمانی که برای شما در نظر گرفته شده، برای خرید بلیط اقدام نمایید. زیرا در غیر این صورت قطعا در فرودگاه به مشکل بر می‌خورید و به احتمال زیاد دیپورت خواهید شد.

لذا بهتر است قبل از اقدام برای تهیه بلیط، کاملا شرایط را بررسی کرده و بر اساس یک برنامه ریزی دقیق بلیط بخرید.

خرید اینترنتی بلیط هواپیما

• آژانس‌های هواپیمایی زیادی در زمینه فروش بلیط وجود دارند. اما بهتر است در هنگام خرید بلیط، شرکتی را انتخاب کنید که خدمات گسترده‌ای داشته باشد.

آژانس‌های هواپیمایی را انتخاب کنید که پروازهای مختلف و شهرهای گوناگون را پوشش دهد. زیرا در این صورت به راحتی می‌توانید پروازی مناسب با روز و زمان مورد نظر خود انتخاب کنید.

حتی گاهی می‌توانید هتل و سایر خدمات را نیز از طریق همان شرکت رزرو نمایید. از طرفی، اگر بنا به شرایطی خاص بخواهید زمان یا تاریخ پرواز خود را تغییر دهید، به سادگی می‌توانید پرواز را با دیگر پروازهای این شرکت جایگزین نمایید.

• یکی دیگر از نکات مهم در خرید آنلاین بلیط هواپیما، داشتن آدرس پستی و ایمیل معتبر است. زیرا عموما اطلاعات پروازی به ایمیل شما ارسال می‌شود و در صورتی که بعدا بخواهید این اطلاعات را بازیابی کنید، به ایمیل نیاز دارید. از طرفی، در صورت بروز هر گونه مشکلی در پرواز، ارائه یک آدرس دقیق به شما برای پیگیری و بازگشت وجه کمک زیادی می‌کند.

لذا از وارد کردن هر گونه اطلاعات غلط و سرسری در این زمینه خودداری کنید.

پاسخ به چند سوال پرتکرار در خصوص بلیط هواپیما

1. چگونه می‌توان فهمید که بلیط رزرو شده است؟

امروزه بلیط فیزیکی در اختیار مشتریان قرار نمی‌گیرند. در نتیجه همین موضوع سبب می‌شود که خیلی از اشخاص در خصوص رزرو شدن بلیط‌شان شک کنند. بیشتر بلیط‌های هواپیمایی به صورت الکترونیکی عرضه می‌شوند.

این بلیط‌ها در دیتا سنترها ذخیره شده و در صورت نیاز به سادگی قابل دسترسی هستند. برای اطمینان از رزرو شدن بلیط، می‌توانید پس از تهیه آن به وب سایت شرکت هواپیمایی رفته و وضعیت بلیط رزرو شده را بررسی کنید. اگر بلیط رزرو شده باشد به سادگی در سایت ایرلاین قابل مشاهده است. همچنین در صورتی که در قسمت اطلاعات، شماره موبایل و ایمیل خود را به درستی وارد نموده باشید، اطلاعات بلیط‌‌ شما به ایمیل و شماره شما فرستاده می‌شود و می‌توانید به سادگی آن را مشاهده کنید.

2. “غیر قابل استرداد” در خصوص بلیط‌های هواپیمایی به چه معناست؟

استرداد به معنی بازگرداندن و غیر قابل استرداد به معنی عدم بازگرداندن است. این واژه در برخی از بلیط‌های هواپیمایی، و برای زمانی استفاده می‌شود که هزینه پرداختی در صورت کنسل کردن بلیط به شما بر نخواهد گشت. عموما غیر قابل استرداد برای بلیط چارتر به کار برده می‌شود.

در مواردی که شخص قبل از سفر فوت کند و یا در مواردی که سفر از طرف شرکت هواپیمایی لغو شود، شرکت هواپیمایی مجبور است هزینه بلیط را بازگرداند.

قوانین مربوط به کنسلی یا جابجایی زمان و ساعت پرواز کاملا در سایت‌های شرکت‌ها و آژانس‌های هواپیمایی موجود است. لذا بد نیست قبل از تهیه بلیط آن‌ها را مطالعه کنید تا بعد از تهیه بلیط مشکلی در این خصوص به وجود نیاید.

بلیط هواپیمای سفر خارجی

3. در صورت مواجه با مشکل با چه کسی ارتباط برقرار کنیم؟

تقریبا بیش از سه چهارم پروازها به صورت ایده آل و بدون هیچ مشکل و تاخیری انجام می‌شوند. با این وجود بسته به شرایط جوی، مشکلات هواپیما و یک سری اتفاقات خاص دیگر، ممکن است پرواز شما با تاخیر مواجه شود.

در این شرایط، شما باید خونسردی خود را حفظ کنید و پس از آن برای اولین قدم با شرکت هواپیمایی و یا آژانس گردشگری خود تماس بگیرید. پس از مشورت گرفتن از آن‌ها قدم‌های بعدی را بردارید تا در نهایت پروازتان از زمین بلند شود.

4. در صورتی که نام بلیط شخص با نام گذرنامه مطابقت نداشته باشد باید چه کرد؟

با توجه به شرایط و دلایل امنیتی که در حوزه ورود و خروج به کشورهای مختلف وجود دارد امکان تغییر نام بلیط یک شخص وجود ندارد. این اتفاق خیلی نادر است اما ممکن است دو دلیل عمده داشته باشد.

اولین دلیل این است که شخص بنا به دلایل خاصی دو گذرنامه داشته باشد و در هر دو گذرنامه، نام شخص متفاوت باشد. لذا در این شرایط امکان عدم تطابق نام شخص در گذرنامه و بلیط وجود دارد. از طرفی در بعضی موارد این امکان وجود دارد که یکسری غلط املایی در هنگام تایپ نام شخص وجود داشته باشد که در نتیجه آن این اشکال پیش می‌آید.

در مورد دوم، ایرلاین‌ها می‌بایست بدون هیچ هزینه‌ای این ایرادات جزئی را خیلی ساده برطرف کنند. لذا باید قبل از پرواز، با ایرلاین یا آژانس هواپیمایی ارتباط گرفته و موضوع را به آن‌ها اطلاع دهید تا شما را زمینه راهنمایی کنند.

5. چه قوانینی برای تغییر زمان و یا کنسلی بلیط هواپیما در سفرهای خارجی وجود دارد؟

برای تغییر تاریخ و یا زمان و حتی کنسل کردن بلیط هواپیما در مسیرهای خارجی قوانین خاصی وجود دارد که گاهی این قوانین با هم متفاوتند.

در پروازهای خارجی، قوانینی که برای تغییر تاریخ و زمان و یا کنسلی بلیط وجود دارد، در سایت ایرلاین نوشته شده است. لذا یکی از نکاتی که در هنگام خرید بلیط، باید به آن توجه کنید قوانین کنسلی و تغییر زمان پرواز است تا بعدا دچار ضرر نشوید.

خرید بلیط هواپیما

همچنین وقتی بلیط به صورت حضوری خریداری می‌شود کارشناسان فروش توضیحات کاملی در این خصوص به خریدار می‌دهند تا بعدا مشکلی پیش نیاید. همچنین در خرید اینترنتی بلیط هواپیما در قسمت توضیحات بیشتر اطلاعاتی کاملی درباره کنسلی بلیط هواپیما وجود دارد که می‌توان کامل آن را مطالعه نمود.

یک نکته قابل توجه دیگر در خصوص قواعد کنسلی بلیط، این است که در پروازهای رفت و برگشت، به دلیل ارزان‌تر بودن بلیط نسبت به پروازهای تک سفره، در زمانی که از بلیط رفت استفاده شده باشد، کنسلی بلیط با کسر مبلغ بلیط رفت با بالاترین نرخی که برای این سفر وجود دارد در نظر گرفته می‌شود.

همچنین در صورتی که بلیط رفت و برگشت No-Show باشد، هزینه آن در کنسلی بلیط لحاظ خواهد شد.

6. در صورتی که برای پرواز به ویلچر، تخت نوزاد و یا غذایی خاص نیاز داشته باشیم باید چه کنیم؟

ممکن است بعضی اشخاص به دلیل کهولت سن به دنبال ویلچر و یا غذایی خاص باشند و یا شخصی برای کودک خود تخت نوزاد بخواهد و یا به هر دلیل دیگری نیازهای خاصی داشته باشند. برای این منظور، کافی‌ست بعد از اینکه بلیط برایتان صادر شد، از طریق سایت تهیه بلیط، تقاضای خود را اعلام نمایید.

از طرفی در هنگام خرید حضوری هم، حتما باید این موضوع را به کارشناس فروش اعلام نمایید تا از طریق سایت این درخواست را ثبت نماید.

7. پس از خرید بلیط، می‌توان نام مسافر را تغییر داد؟

به صوت کلی در ثبت سیستمی و علی الخصوص در پروازهای خارجی چنین امکانی وجود ندارد. با این وجود در پروازهای چارتر به دلیل اینکه شما با یک آژانس هواپیمایی سر و کار دارید بحث فرق می‌کند. از آنجایی که ممکن است آژانس تا لحظه آخر اسم مسافرین خود را ثبت نکند، شاید بتوان بلیط را به شخص دیگری واگذار کرد که البته آن هم به قواعد و قوانین آژانس هواپیمایی وابسته است.

در صورتی که شک دارید که می‌توانید به پرواز برسید، یا نه؟ بهتر است زمان پرواز را تغییر دهید و یا این موضوع را از همان ابتدا با آژانس هواپیمایی مطرح کنید تا شما را در این خصوص راهنمایی کنند.

خرید بلیط هواپیما

8. بلیط سیستمی بهتر است یا بلیط چارتر؟

اگر شما هم از افرادی باشید که زیاد به سفر می‌روید، بهترین گزینه برای‌تان بلیط سیستمی است. به صورت کلی بلیط‌های سیستمی انعطاف پذیری بیشتری دارند و به سادگی می‌توان زمان سفر را در آن‌ها جابجا کرد.

همچنین در صورت کنسلی سفر، عموما شرکت‌هایی که بلیط سیستمی می‌فروشند یا تمام هزینه بلیط یا بخش عمده‌ای از آن را به شما برمی‌گرداند. با این وجود به صورت قطعی نمی‌توان درباره بهتر بودن بلیط سیستمی یا بلیط چارتر نظر داد. زیرا گاهی بلیط‌های چارتر می‌توانند بلیطی بی‌نظیر را با قیمتی بسیار پایین‌تر از بلیط سیستمی در اختیارتان قرار دهند. در نتیجه بهتر است قبل از انتخاب بلیط، همه جوانب را بسنجید و بلیط‌های مختلف را با هم مقایسه کنید.

9. خرید آنلاین یا حضوری بلیط هواپیما؟

خرید آنلاین بلیط هواپیما، یا خرید حضوری؟ این یکی از پرتکرارترین سوالات اشخاص در خرید بلیط است. هرچند اگر هیچ اطلاعاتی در خصوص پرواز و بلیط هواپیما نداشته باشید، کارشناس فروش در خرید حضوری به شما کمک زیادی خواهد کرد. اما با در نظر گرفتن تمام پارامترها، بدون شک بهترین گزینه برای خرید بلیط، خرید آنلاین بلیط هواپیما است.

زیرا اولا در خرید آنلاین به سادگی و با یک جست و جو می‌توانید مزایا و معایب بلیط شرکت‌ها را دربیاورید. در ثانی می‌توانید ارزان‌ترین و مناسب‌ترین بلیط را بخرید. از طرفی این فرایند نیاز به زمان زیادی هم ندارد و در هر ساعت از شبانه روز می‌توانید بلیط مورد نظر را خریداری نمایید.

همچنین امکان مقایسه بلیط‌ها، تورهای مسافرتی و پروازها نیز در خرید آنلاین بلیط هواپیما به سادگی فراهم است.

10. میزان بار مجاز در پروازهای خارجی چقدر است؟

عموما باری که شما در یک پرواز خارجی می‌توانید با خود حمل کنید، 30 کیلوگرم است. با این وجود در بعضی از خطوط پروازی اجازه حمل بار 40 کیلوگرم را هم به مسافر می‌دهند. نکته قابل ذکر در اینجا، این است که اگر بار شما بیش از 30 کیلوگرم باشد حتما باید در 2 چمدان گذاشته شود. این موضوع به این دلیل است که چمدانی با بار بیش از 30 کیلوگرم برای سلامتی شخصی که قرار است چمدان را حمل کند مضر است.

لذا بار را بین دو چمدان تقسیم می‌کنند. قواعد مربوط به میزان بار مجاز و همچنین جریمه در صورت داشتن اضافه بار در سایت ایرلاین‌ها قابل مشاهده است. بهتر است قبل از سفر آن را مطالعه نموده و با توجه به آن چمدان خود را برای سفر آماده کنید.

بلیط هواپیما

11. حمل چه داروهایی در پرواز ممنوع است؟

به صورت کلی، به دلیل زمان طولانی بعضی از سفرها، اشخاص ممکن است به دارویی خاص نیاز داشته باشند. در کل به همراه داشتن دارو در هواپیما مشکلی را برای شما به همراه نخواهد داشت. اما در این بین، برخی داروها در بعضی از کشورها ممنوع هستند و یا اینکه برای حمل آن نیاز به نسخه پزشک دارید.

به عنوان مثال داروی بنادریل که پایه آن دیفین هیدرامین است و برای درمان آلرژی، کهیر و سرفه و سرماخوردگی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در بعضی از کشورها مانند ژاپن و زامبیا کاملا ممنوع بوده و به همراه داشتن آن، شما را دچار مشکل خواهد کرد.

همچنین اینترمزو و امبین نیز دو داروی خواب آور هستند که دارای ماده‌ی زولپیدوم‌اند که به همراه داشتن آن‌ها در عربستان سعودی، نیجریه و سنگاپور ممنوع است. به همراه داشتن دیازپام در طول سفر به امارات متحده عربی نیز ممنوع است.

به صورت کلی، با توجه به تفاوت‌هایی که در زمینه ممنوعیت ورود دارو در پرواز به کشورهای مختلف وجود دارد، بهتر است قبل از سفر، حتما اطلاعات کافی در این خصوص را به دست بیاورید تا در صورت عدم لزوم داروی ممنوعه به همراه نداشته باشید و یا اینکه نسخه و دستور پزشک را در طول سفر به همراه داشته باشید تا مشکلی برای‌تان پیش نیاید.

12. محدودیت‌های سفر هوایی در زمان کرونا چگونه است؟

با توجه به همه گیری بیماری کرونا، امروزه شرایط پرواز هوایی نیز تغییرات گسترده‌ای داشته است. کشورهای مختلف قواعد و قوانین خاصی را برای جلوگیری از شیوع بیشتر بیماری کووید در کشورشان وضع کرده‌اند که قوانین در هر کشور متفاوت است.

اولین نکته‌ای که باید در این خصوص مد نظر داشته باشید، این است که زدن واکسن برای سفر به کشورهای مختلف تقریبا ضروری است.

از طرفی دوز واکسن مورد تایید کشورهای مختلف هم فرق می‌کند. به عنوان مثال ممکن است برای ورود به کشوری زدن سه دوز واکسن ضروری باشد، و در خصوص کشور دیگری تزریق 2 دوز واکسن معتبر کفایت کند.

خرید آنلاین بلیط هواپیما

لازم به ذکر است که بعضی از واکسن‌ها مثل فایزر، تقریبا در تمام کشورهای جهان مورد تایید هستند. این در حالی است بعضی دیگر از واکسن‌ها تاییدیه‌ ورود به کشورهای دیگر را به همراه نخواهند داشت.

لذا برای ورود به کشوری دیگر شما باید حتما یا در قرنطینه بمانید و یا اینکه واکسن مورد تایید آن کشور را تزریق کنید. البته تمام این موارد به قواعد آن کشور در خصوص بیماری کووید 19 بستگی دارد.

نکته مهم دیگر این است که قبل از ورود به یک کشور، شخص حتما باید تست کرونا بدهد و جواب تست‌ منفی باشد تا اجازه ورود به کشور مقصد را پیدا کند.

خرید اینترنتی بلیط هواپیما

چارهنگام یکی از معتبرترین سایت‌های فعال در زمینه عرضه انواع بلیط هواپیما داخلی و خارجی است. اگر به دنبال راهی برای خرید به صرفه بلیط هواپیما به صورت اینترنتی هستید می‌توانید از طریق این سایت اقدام نمایید.

همچنین ما در زمینه ارائه تور مسافرتی به کشورهای همسایه از قبیل ترکیه نیز فعالیت گسترده‌ای انجام می‌دهیم و می‌توانید با مراجعه به قسمت‌های مختلف سایت از مزایای تور سفر به شهرهای آنتالیا، استانبول و… مطلع شوید.

در کنار این موارد، تور گرجستان، فرانسه و تور جام جهانی از جمله محبوب‌ترین تورهای مسافرتی و تفریحی ما به حساب می‌آیند که لحظات شاد و دلچسبی را برای شما به ارمغان می‌آورند.

خرید اینترنتی بلیط هواپیما

از طریق شماره‌های موجود در قسمت پایین سایت نیز می‌توانید با کارشناسان فروش ما در ارتباط باشید و اطلاعات کامل‌تری در خصوص هر کدام از موارد ذکر شده کسب کنید.

همچنین صفحات مجازی ما، اطلاعات به روزی در خصوص آخرین اخبار چارهنگام را در اختیار شما قرار می‌دهند. پس در صفحات مجازی نیز با ما همراه باشید.

مشاورین ما در تمام طول فرایند سفر با شما همراه خواهند بود و در صورت بروز هر گونه مشکلی، شما را راهنمایی خواهند کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مطالب مرتبط